Teknoloji

SpaceX’ten Tarihi Adım: Starship Üçüncü Sefer Uzaya Çıkıyor

spacexten tarihi adim starship ucuncu sefer uzaya cikiyor 0 ygUCvXff

Üçüncü SpaceX Starship kalkışı için firma yeni bir tarih verdi. Bu tarih değişebilir ancak şimdilik kalkış için 14 Mart hedefleniyor.

14 Mart tarihli üçüncü SpaceX Starship kalkışı için resmi onay bekleyen ve hava durumunu yakından takip eden firma, geleceği için çok önemli olan rokete büyük yatırımlar yapıyor. Kaçıranlar için ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti. Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış yapıldı ancak sonrasında süreç istenildiği gibi gitmedi ve 38 km yükseklikte büyük bir patlama yaşandı. Firma uzun süredir ikinci kalkış denemesine hazırlanıyordu, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) şirketten ikinci kalkış öncesinde 63 farklı “düzeltici eylem” isteğinde bulunmuştu. FAA bunları istemişti çünkü ilk kalkış sonrasında ciddi hasarlar meydana gelmiş ve bazı kötü sonuçlanabilecek riskler oluşmuştu. FAA şirketten sızıntıları ve yangınları önlemeye yönelik tasarım yenilemeleri, yeniden tasarlanmış bir fırlatma rampası ve çok sayıda başka düzeltme talep etti, bunlar sağlanmadan kalkışa izin verilmeyeceği açıklandı. FAA ile aylardır ortak çalışmalar yapan SpaceX, isteklerin hepsini sorunsuz olarak yerine getirdi ve bu sayede geçtiğimiz aylarda resmi olarak ikinci kalkışı da gerçekleştirdi.

Dünyanın Gözü SpaceX’te

spacexten tarihi adim starship ucuncu sefer uzaya cikiyor 1spacexten tarihi adim starship ucuncu sefer uzaya cikiyor 1Tüm Dünyanın Gözleri SpaceX’te!

Ancak ikinci kalkış da tam olarak istenildiği gibi gitmemişti. Sorunsuz bir fırlatmadan ve planlanan ilk aşama ayrılmasından birkaç dakika sonra Super Heavy patladı (Bu anı buradaki videoda izleyebilirsiniz), bu durum Starship’in yoluna devam etmesine ise engel olmadı. İlk versiyondan çok daha yükseğe çıkan (Spesifik olarak 148 km) Starship, daha sonra Super Heavy gibi patlayarak yok oldu. Bu iki patlama nedeniyle de kimse zarar görmedi ya da herhangi bir çevre hasarı yaşanmadı. Şirket elbette bu ikinci kalkıştan da çok büyük veriler topladı. Bu açıdan yaşanan patlamaları şirket için her şeyin sonu gibi görmemek gerekiyor. SpaceX geliştirme aşamasında çok sayıda Falcon 9 kaybetti ancak o hatalardan öğrenilenler ile ticari görevlerin hemen hepsini sorunsuz olarak tamamlamayı başardı.

Kaynak: İndir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün