Oyun

Renkli Grafikleriyle Ön Plana Çıkan Platform Oyunu Scarf Konsollara Geliyor

Uprising Studios tarafından geliştirilen ve HandyGames tarafından yayınlanacak olan aksiyon, macera, platform oyunu Scarf, 6 Temmuz tarihinde konsollara geliyor. İlgi çekici bulmacaları ve platform zorlukları ile beraber karşımıza çıkan bu yapım daha önce PC platformuna çıkış yapmış durumda. Şimdi ise PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series ve Xbox One konsollarına gelmeye hazırlanıyor. 3 boyutlu platform tarzında karşımıza çıkacak olan bu yapım konsollarda elbette kontrolcü desteği ile beraber daha güzel bir deneyimin bizlere aktarmasını bekliyoruz ve bu kapsamda da eğlenceli bir içeriğin bizlere sunacağını söyleyebiliriz.
Bulmaca ve platform unsurlarının harmanlandığı yapım içerisinde ilgi çekici bölgeler bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde farklı farklı bölgeleri ilerleyerek burada bulunan bulmacaları çözmeye çalışacak ve her bulmacanın kendine özgü mekanikleri bulunacak. Bir yandan bulmacaları çözerken diğer yandan ise platform unsurlarını aşmamız gerekecek. Yani platform ve bulmaca unsurları aslında birbirleri ile bir bütün durumda. Çünkü bir bulmacayı çözmek için bir platformdan başka bir platforma doğru atlamamız veya bu kısımları aşmamız gerekecek. Dolayısıyla bu iki unsur birbiriyle bağlantılı.
Karakterimizin farklı yetenekleri bulunuyor
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 0 nSMl4MJs 
Oyunda fark yeteneklere sahip ve yeni becerilerin kilidini açabileceğimiz bir karakteri kontrol ediyor ve bu karakterle beraber farklı bölgelere doğru adım atabiliyoruz. Oyun içerisinde hem etrafı keşfediyor hem de bu keşiflerle beraber yeni içeriklerin kilidini açabiliyoruz. Oyun içerisinde kontrol ettiğimiz karakterin birçok yeteneği bulunuyor ve yeni yeteneklerin kilidini de oyun içerisinde ilerleyen kısımlarda açabiliyoruz ve keşfedebiliyoruz. Keşfettiğimiz yeni yeteneklerle beraber yeni mekaniklerin olduğunu da oyun içerisinde görebiliyoruz ve istersek bu yeteneklerle beraber yukarıdan aşağıya doğru süzülebiliyor, istersek çift zıplama ile beraber farklı zorlukları aşabiliyor ve daha farklı eylemler yapabiliyoruz. Yani oyunda kullanabileceğimiz çok farklı türde yetenekler bulunuyor ve bunlarla beraber de platform zorluklarını ve bulmacaları aşmaya çalışıyoruz.
Her bölgenin kendine ait keşfedilecek unsurları ve aşılacak bulmacaları ve platformları bulunuyor. Dolayısıyla onun içerisinde bu zorlukların gidişatı da değişkenlik gösterebiliyor. Öncelikle kolay ve anlaşılabilir bulmacalar ve platform zorluklara karşımıza geliyor. Daha sonra oyunun ilerleyen kısımlarında ise bu bulmacalar ve platform zorlukları daha da zorlu hale gelebiliyor ve biz de bu kısımda artık oyun içerisinde ustalaşmaya başlıyoruz ve oyunu ne kadar çok oynarsak o kadar çok karakterin kontrolünü elimize geçirebiliyoruz.
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 1 jqr2znen 
Oyunda diğer taraftan arka planda bir hikaye anlatılıyor ancak bu tarz oyunları genelde tabii ki hikayesi için oynamıyor sadece bizlere sunduğu bulmaca ve platform unsurları ile beraber vaktimizi geçirmeye çalışıyoruz. Ancak güzel ve dokunaklı bir hikaye bizleri bekliyor diyebilirim. Öte yandan elbette oyun içerisinde yer alan bulmacaların bir platformların zorlukları çok önem arz ediyor. Çünkü bunların içerisinde farklı mekaniklerin bulunması da oyuncular açısından artık gözle bakılıyor.
Her bölgenin kendine ait atmosferi ve teması bulunuyor
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 2 2sV9Q6i2 
Farklı bölgeler içerisinde yer aldığımız ve bu bölgeleri keşfedebildiğimiz yapım içerisinde boynumuzda bir atkı bulunuyor ve bu atkıyla beraber de farklı şekillerdeki platform zorluklarını aşabiliyoruz. Örneğin bu atkıyla beraber yukarıdan yani yükseklerden aşağıya doğru süzülebiliyor yani bunu bir paraşüt olarak kullanabiliyor veya bu atkıyla beraber daha farklı tarzlarda hareketler sergileyebiliyoruz. Yani oyun içerisinde bir yardımcı bulunuyor diyebilirim. Farklı farklı platform zorluklarını ve bulmacaları aşmaya çalıştığımız oyun içerisinde her bölgenin kendine ait teması, yapısı ve atmosferi bulunuyor. Bir bölge içerisine girdiğimiz zaman bu bölgenin yeşilliklerle doğru olduğunu görebiliyor veya diğer bölgeye adım attığınız zaman da ortalığın tamamen çöllerden ve dağlık alanlardan ibaret olduğunu deneyimleyebiliyorsunuz. Yani oyun içerisinde her bölgenin kendine ait atmosferi ve yapısı bulunuyor. Dolayısıyla oyun içerisinde farklı bir bölgeye gittiğinizi anında hissedebiliyor ve buranın farklı unsurlarını da deneyimleyebiliyorsunuz.
Renkli bir sanat tarzı
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 3 TaaHvODg 
Tek oyunculu bulmaca macera ve platform deneyimini bizlere sunmayı hedefleyen yapım içerisinde ilgi çekici ve renkli grafik yapısı bulunuyor. Bu yapı ile beraber etrafın ne kadar renkli olduğunu görebiliyor ve farklı bölgelere doğru bu şekilde adım atabiliyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi her bölgenin kendine ait teması bulunuyor ve temanın değiştiğini oyun içerisinde görebiliyoruz. Bir tarafta etrafın kıpkırmızı olduğu bölgelere aldım atarken diğer taraftan ise yemyeşil olan  bölgelere doğru ilerleyebiliyoruz ve böylece o renkli grafik stilinin bizlere nasıl aktarıldığını hissedebiliyoruz.
Yavaş tempolu bir yapı yer alıyor
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 4 spO5mwpp 
Scarf içerisinde karakterimizle beraber sağa sola doğru koşabiliyor, zıplayabiliyor ve yükseklerden aşağılara doğru süzülebiliyoruz. Karakterimizle beraber birçok yeteneği sergileyebiliyor ve bu kapsamda da yavaş tempolu bir yapı içerisinde kendimizi bulabiliyoruz. Yani oyun içerisinde hızlı tempolu bir yapı yer almıyor. Dolayısıyla karşımıza çıkan zorlukları yavaş yavaş ve sakin bir şekilde aşmaya çalışıyoruz. Platformların zorlukları bizleri yavaş bir deneyime sevk ediyor böylece oyundaki bu zorlukları aşmak için doğru zamanda ve doğru anda hamle yapmamız gerekiyor.
Oyunda bir taraftan bu zorlukları aşmaya çalışırken diğer taraftan ise etrafı keşfederek buralarda bulunan ilginç bulmacalara doğru da adım atabiliyoruz. Oyunda standart bir son bulunmuyor bunun yanı sıra alternatif sonların da kilidini açmak için etrafı keşfedebiliyor ve benzersiz koleksiyonları bulmak durumunda kalabiliyoruz. Yani oyun içerisinde çevreyi keşfetmek çevrede neler olup bittiğini öğrenmek oldukça önem arz ediyor ve bu da bizlere ilgi çekici bir yapının olduğunu gösteriyor diyebilirim.
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 5 
Boynumuzdaki eşarpla beraber ilerlediğimiz bu yapım içerisinde ilgi çekici senaryolar, bulmacalar ve platform zorlukları bulunuyor. Oyun içerisinde her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebiliyor ve oyuncunun keşif deneyimine bağlı olarak da alternatif sonlara doğru adım atabiliyorsunuz. Oyunda karakterimizle beraber atlayabiliyoruz, zıplayabiliyor ve hızlı koşabiliyoruz. Bunun yanı sıra yeni yeteneklerle ve becerilerle beraber de oyun içerisinde yer edinebiliyoruz. Oyunda ilerleyen kısımlarda çift tıklama yeteneğini elde edebiliyor ve bunun yanı sıra yukarılardan aşağılara doğru süzülebilme becerisini de ortaya çıkarabiliyoruz.
Farklı farklı kısımların bulunduğu bu yapım yukarıda da bahsettiğim gibi daha önce PC platformuna çıkış yaptı şimdi ise hem PlayStation hem de Xbox konsollarına gelmeye hazırlanıyor. Oyunu Steam’deki fiyatı 149 Türk lirasından satışta. Konsol fiyatı şu an için henüz belli değil ancak çıkış yaptığı gün konsol fiyatından da haberdar olabiliriz.
 
renkli grafikleriyle on plana cikan platform oyunu scarf konsollara geliyor 6 yepp9F7F 
Bu tarz bulmaca platform ve macera oyunlarından hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Gerçekten de oyun içerisinde bizlere ilgi çekici bir atmosfer ve yapısı sunuluyor. Yukarıda bahsettiğim gibi oyunun arka planda bir hikayesi yer alıyor ve bu hikaye aslında biz oyuncular tarafından çok önemsenmiyor gibi dursa da aslında dokunaklı bir hikayenin içerisinde kendimizi bulabiliyoruz. Yaklaşık olarak 4-5 saatlik gibi bir oynanış süresine sahip olan bu yapım yakında karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
 
Oyun fragmanı
 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün