İnternet

Google, Müelliflerine Servet Fiyatlar Ödüyor

google muelliflerine servet fiyatlar oduyor 0 jQOsHz9J

Google bir grup yayıncıya yapay zeka aracılığıyla haber yazmaları karşılığında ücret ödediği söyleniyor. İşte konunun tüm detaylarını sizler için derledik…

Ortaya atılan söylentilere göre, Google bazı yayıncılara kendi yapay zeka araçlarını kullanarak haber yazmaları karşılığında önemli değerde ücret ödemesi gerçekleştiriyor. Markaya yılda yüz binlerce dolara mal olan bu anlaşmaların, 6 yıl önce temeli atılan GNI (Google News Initiative) girişimi kapsamında yapıldığı varsayılıyor.

google muelliflerine servet fiyatlar oduyor 1google muelliflerine servet fiyatlar oduyor 1

Bakıldığında toplumun medya okuryazarlığını ve iletişim araçlarına duyduğu güveni artırmayı amaçlayan bu girişimin, etik olarak sorgulanabilecek bir yapay zeka faaliyetine başlaması birçok kişinin tepkisini ortaya koydu.

Google, Yapay Zeka İçeriklerine Bir Servet Ödedi!

Şu an için yalnızca küçük bir grup yayıncının kullandığı yapay zeka araçlarının, henüz beta (deneme) aşamasında olduğu duyuruluyor. Bu araçların ise internette bir konu hakkında daha önce yayınlanmış olan sayısız orijinal içeriği bir araya getirip bir haber metni oluşturabildiği iddiaları ortaya atılmakta.

google muelliflerine servet fiyatlar oduyor 3 p6jzNWzOgoogle muelliflerine servet fiyatlar oduyor 3 p6jzNWzO

Eğer bu iddialar doğruysa, yayıncılık dünyasında taşlar yerinden oynayacak gibi izlenimler oluşturuluyor. Yapılan anlaşma bağlamındaysa günde ortalama 3 ayrı makale paylaşması gerekmekte olan yazarların, yıllık 10 bin dolardan fazla bir gelir elde ettiği konuşuluyor. Ekonomik çıkmazda olan yayın sektörü kaynaklı böyle bir ek işin oldukça cezbedici olacağının altını çizebiliriz.

Google tarafına baktığımızda oldukça detaylı bir süreci ardından yayınlanan bu içeriklerin, yapay zekadan yardım aldığı hiçbir şekilde doğrulanmıyor. Bu durumun ise orijinal içerik veya yapay arasındaki sınırları giderek yok edeceğini söyleyenler mevcutta bulunuyor.

Bu yola tamamen iyi niyetle çıktığını öne süren Google şirketi yönetiminin temel amacının, geniş bir okuyucu kitlesi olan güncel haber içeriklerinin yapay zeka tarafından yazılmasını sağlamayı hedeflediği aşikar duruyor. Şirket bu sayede sürekli bir gelir kapısına daha sahip olacağı dikkat çekiyor.

Kaynak: İndir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün