Haberler

Valorant’ın Casusları İle Tanışın!

Riot Games’in yeni FPS oyunu Valorant gümbür gümbür geliyor. Biz de oyunu rakiplerinden ayıran Ajan sistemine birlikte bir göz atalım istedik. İşte karşınızda Valorant’ın ajanları ve onların kendilerine has yetenekleri:

Bu arada unutmadan, bu listenin yeni Ajanlar geldikçe güncelleneceğini de hatırlatalım. Yani bu başlığı takipte kalmayı unutmayın!

Breach:

Bu sakallı abimiz, her türlü savaşın fitilini ateşleyen “öncü” grubunun en tehlikeli temsilcilerinden. Breach’in yetenek setinde bulunan her ekipmanı, karakterin haritanın herhangi bir noktasına takımı ile birlikte giriş yapabilmesine olanak sağlıyor.

Duvarlardan atabildiği Artçı Sarsıntı yeteneği, gönderdiği bölgedeki rakiplerinin yavaşlamasına ve hasar almasına sebep oluyor. Aynı şekilde yine duvarlardan gönderdiği Gözkamaştıran yeteneği ise kısa süreli flash etkisi yaratıyor. İmza Yeteneği olan Fay Hattı sayesinde rakiplerini sersemleten Breach, ultisi ile de koni şeklindeki bir alanın altını üstüne getirerek rakiplerine hem hasar hem de herkesi havaya savuruyor.

Adından da anlaşılabileceği üzere Breach, haritada bir noktaya en rahat şekilde girmenizi sağlayacak karakterlerden biri.

Brimstone:

Kontrol uzmanlarımızın ilki, askerlik deneyimini Valorant saflarına taşıyor. Tüm ekipmanlarını bir Breach’in aksine bir noktayı kontrol etmek için kullanan Brimstone, takımların olmazsa olmaz isimlerinden biri olacak gibi.

Brimstone’un ilk yeteneği bırakıldığı bölgede takım arkadaşlarına buff sağlıyor. Daha hızlı ateş etmenize olanak sağlayan bu buff, özellikle bir noktayı kontrol ederken başvurabileceğiniz en önemli yeteneklerden biri. İkinci yeteneği ile bir yangın bombası atan Brimstone, bu bomba sayesinde belirli bir bölgeye giriş çıkışları birkaç saniyeliğine engelleyebiliyor. İmza Yeteneği olan Dumanlı Hava Sahası ise oyunun en ilginç sis bombalarından biri. Açılan harita üzerinde seçtiğiniz noktalara sis bırakan Brimstone, bu işlem esnasında hareket etmeye ya da siperden çıkmaya gerek duymuyor. Ultisi olan Uydu Saldırısı ise belirli bir bölgenin havaya uçmasını sağlıyor.

Brimstone’un sis bombası kendisini oldukça özel kılıyor. Bu sebeple kendisini pek çok Valorant oyununda görme fırsatı buluyorsunuz.

Cypher:

Riot Games’in birkaç gündür başını ağrıtan Cypher’a geldi sıra. Eğer yayınları takip ediyorsanız Cypher’ın bir süredir yayıncılar arasında favori olduğunu fark etmişsinizdir. Çünkü cephanesinde bulunan yetenekleri kendisini vazgeçilmez kılıyor.

Haritanın her köşesinden bilgi toplayabilen Cypher, Bubi Tuzağı yeteneği ile avlarının canını yakıyor ve haritada yerlerinin gözükmesine olanak sağlıyor. Belirli bir bölgeye gönderdiği Siber Kafes yeteneği de harita üzerinde kontrolünü artırıyor. Cypher, bir mayın gibi yerleştirdiği bu yeteneği uzaktan ya da duvarların arkasından patlatabiliyor. Patladığı andan itibaren bir kafes gibi açılan bu alan hem sis bombası işlevi görüyor hem de içerideki rakiplerin yavaşlamasını sağlıyor. İmza Yeteneği olan kamerası sayesinde siperi terk etmeden etrafını gözleyebilen Cypher, ultisi ile de ölü rakipleri araştırarak yaşayan rakiplerin yerlerini ortaya çıkarıyor.

Takımı için yoğun bir bilgi akışı sağlayabilen Cypher, “ateş edebilen” kamerası ile birkaç gündür gündemi karıştırıyor. Öte yandan karakterin oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün.

Jett:

Yayıncıların ve yüksek hareket kabiliyeti arayanların favorisi olan Jett, vur-kaç taktikleri ile rakiplerinin başını ağrıtabilen bir karakter. Kullanması oldukça kolay fakat ustalaşması bir o kadar zor olan Koreli Ajan, pek çok kişinin şimdiden favorisi oldu.

Jett’in ilk yeteneği basit bir sis bombası. Duman Bulutu isimli bu yetenek basılı tutulduğu takdirde falso alarak hareket ediyor. Bu yetenekte ustalaştığınızda oldukça önemli noktalara görünmeden sis atma şansınız oluyor. İkinci yeteneği olan Hafifle ise bir anda sizi yukarıya fırlatıyor. Bu sayede diğer karakterlerin sizi beklemeyeceği yerlere çıkabiliyor ve rakiplerinize sürpriz yapabiliyorsunuz. İmza Yeteneği Rüzgar Gibi ile birlikte hareket ettiğiniz yöne atılmanızı sağlayan Jett, iyi bir keskin nişancının elinde korkunç bir tehdit haline geliyor. Jett’in ultisi olan Keskin Fırtına, karakterimizin etrafına bıçak toplamasını ve bu bıçakları kullanmasını sağlıyor. Her kafadan vuruş bıçak sayınızı yenilerken farenin sağ tuşunu kullanarak bu bıçakların tamamını atabiliyorsunuz.

Şimdiden favori karakterler arasına giren Jett, orijinal 10 Ajan arasında ustalaşması en zor olanlardan biri. Bakalım oyun çıkış yaptığında da aynı şekilde güçlü olacak mı?

Omen:

Yazarın favorisi Omen’e geldi sıra. İlk başta kapalı karakterler arasında bulunan Omen, Overwatch’taki Reaper’a benzer tasarımı ve yetenek ağacı ile beni benden almayı başardı. Hızlıca yer değiştirebilen karakterimizin yetenek ağacı, rakiplerinin saflarına sızmasına olanak sağlıyor.

Omen’in ilk yeteneği, oldukça uzun bir mesafeye gidebilen basit bir ışınlanmadan ibaret. Bu menzili kendiniz ayarlayabildiğiniz için gidebileceğiniz yerlerin pek bir sınırı bulunmuyor. Öte yandan karakterin ışınlandığı yeri rakipleri de görebildiği için topluluğun içerisine bu yetenek ile girmek pek mantıklı değil. İkinci yeteneği olan Paranoya ise duvarların arkasından gönderebileceğiniz bir gölge atışı. Bu bomba değdiği rakiplerin görüşünü kısıtlayıp size saldırı için bir şans veriyor. İmza yeteneği olan Karanlık Örtü ise gönderdiğiniz bölgeyi karanlık bir sis bombası ile kaplıyor. Omen, ultisini kullanarak haritanın istediği bölgesine ışınlanabiliyor olsa da bu esnada rakipleri tarafından öldürülebiliyor.

Bildiğiniz üzere haritada hızlı rotasyon yapabilen karakterler bu tarz rekabetçi FPS oyunlar için oldukça önemli. Omen, oynadığım ilk günden beri favorilerim arasına girmeyi başarmış durumda.

Phoenix:

Flaş bombası ve oldukça agresif ultisi ile birlikte yüksek fraglı oyunlar oynamak isteyenlerin favorisi olmayı başaran Phoenix, en başta seçebileceğiniz beş Ajandan biri.

Phoenix’in ilk yeteneği olan Ateşten Duvar, işaretlediğiniz bölgeye kadar gidebilen bir ateş duvarı yaratıyor. Bu duvar rakiplerin görüşünü engellediği gibi içerisinden geçenlere de hasar veriyor. İkinci yeteneği Falso ile fareyi kullanarak seçtiğiniz yöne flaş bombası atan Phoenix, bu bölgedeki rakiplerini kör edebiliyor. İmza Yeteneği olan Yakar Top ise fırlatılan bölgenin alev almasını ve bir süreliğine yanmasını sağlıyor. Phoenix, ultisini kullandığı an bulunduğu yeri işaretliyor ve bir süreliğine Yanardöner etkisi kazanıyor. Bu süre zarfında Phoenix’in ölmesi ya da ultinin süresinin bitmesi karakteri yeteneği kullandığı yere tekrar gönderiyor.

Oldukça agresif saldırılar düzenleyebilen Phoenix, takım arkadaşlarının da yardımı ile tehlikeli bir karakter haline dönüşüyor.

Raze:

Oyunun en yeni eklemesi ve 10. ajanı olan Raze şimdiden ortalığı karıştırmış durumda. Profesyonel oyuncuların “gereksiz” olarak nitelendirdiği bu karakterin yetenekleri tamamen frag almak üzerine kurulmuş gibi görünüyor.

Raze’in ilk yeteneği olan Bombot, fırlatıldığı yöne doğru giden patlayıcı bir drone. Bu drone, eğer gönderildiği bölgede rakip bulursa kilitlenerek üzerine gitmeye başlıyor. Rakipleriniz üzerlerine gelen bu drone’u vurabiliyor olsa da karışık bir anda bu yeteneği kullanarak temiz frag’lar alabiliyorsunuz. İkinci yeteneği Renk Tesirli Bomba da yine oldukça agresif bir bomba yeteneği. Atıldığı bölgede büyük bir patlama yaratan bu bomba daha sonra parçalara ayrılarak etrafta bir kez daha patlıyor. İmza Yeteneği Patlayıcı Çanta ile hasar veren ve herkesi savuran bir bomba fırlatan Raze, bu özelliğini konum değiştirmek için kullanabiliyor. Raze’in ultisi olan Nefes Kesen ise oldukça büyük bir alan hasarı veren bir roketten ibaret.

Pek çok profesyonel oyuncu ve analizci Raze’in değişebileceğine inanıyor. Güncel yetenek ağacı sadece hasar vermek üzerine olan Raze, sis bombası veya flaş özelliğine sahip olmadığı için takım oyunu konusunda biraz sıkıntılı.

Sage:

Yine her oyunda karşımıza çıkan karakterlerden biri ile birlikteyiz. Sage’i, oyunun en net destek karakteri olarak tanımlamak yanlış olmaz. Arkadaşlarına can basabilen karakterimizin belirli alanları kapatan yetenekleri de savaşın gidişatını bir anda değiştirebiliyor.

Sage, ilk yeteneği olan Bariyer Küresi sayesinde belirlediği bir bölgeden duvar açabiliyor. Bu duvar kesinlikle oyunun en önemli mekaniklerinden biri olmuş durumda zira kendisini sadece belirli bölgeleri kapatmak için değil, kendinize avantaj yaratabilmek için de kullanabiliyorsunuz. Bu duvarı hemen altınıza yerleştirdiğinizde bir anda daha yukarıya çıkarak pozisyon avantajı bulabiliyorsunuz. İkinci yeteneği olan Yavaş Küre ise attığınız noktalara yayılan bir asit bırakıyor. Bu bölgeden geçen rakipler yavaşlayarak hedefe açık hale geliyorlar. Sage’in İmza Yeteneği olan Can Küresi, kendisine ya da başka bir takım arkadaşına can basmasına olanak sağlarken, ultisi sayesinde ölmüş bir takım arkadaşını diriltebiliyor. Bu da Sage’in çoğu zaman oyunun gidişatını tersine çevirmesine olanak sağlıyor.

Kimilerinin “en dengeli” karakter olarak nitelediği Sage, eğer ciddi bir değişime uğramazsa, yaz aylarında da herkesin favorisi olacak.

Sova:

Cypher’ın en büyük rakibi olan Sova da takımına yarar sağlayacak pek çok özelliğe sahip. Riot Games’in yayınladığı ilk oynanış videosunun iki favorisinden biri olan Sova, gözlem yetenekleri ile takımların önemli bir parçası oluyor.

Sova’nın ilk yeteneği olan Baykuş Drone, adından da anlaşılabileceği üzere uçan bir drone’dan ibaret. Bu drone’u belirli bir süre boyunca kullanabiliyor ve siperinizi terk etmeden rakiplerinizi gözleyebiliyorsunuz. Drone’un ateş oku ise attığınız bir rakibin belirli bir süre boyunca görünmesine olanak sağlıyor. Şok Oku adlı ikinci yeteneği ise karakterimizin okunu kullanarak hasar veren bir alan yaratmasına yardımcı oluyor. İmza yeteneği olan Keşif Oku ile bir ok fırlatarak bu okun etrafındaki rakiplerini gören Sova, bu yeteneğini Şok Oku ile birleştirdiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkarabiliyor. Karakterimizin ultisi ise duvarlardan geçebilen üç adet enerji oku atmasını sağlıyor.

Sova, Cypher kadar önemli bir karakter. Oklarını sektirebildiği için takımına önemli bilgi akışı sağlayabilecek karakterimiz, yeri geldiğinde yoğun bir hasar girişi yapabilecek kadar da güçlü.

Viper:

Yayınlanan oynanış videosunun ikinci favorisi olan Viper da ustalaşması bir hayli zor olan karakterler arasında. Kendisine has Zehir sistemi ile diğer karakterlerden ayrışan Viper, rakiplerine korku dolu anlar yaratabiliyor.

Viper’ın ilk yeteneği olan Asit Havuzu, Sage’in Yavaş Küre yeteneğine bir hayli benziyor. Bu küre atıldığı bölgede yere zehir yayarak rakiplerin yavaşlamasını ve hasar almasını sağlıyor. İkinci yeteneği olan Zehir Bulutu ise yerleştirildiği bölgede açılıp kapanabilen zehirli bir sis bulutu yaratıyor. Kendisine has bir toksin barı bulunan Viper, bu yeteneğini kullandığında toksin barı azalmaya başlıyor. Aynı şekilde İmza Yeteneği Zehir Perdesi de gönderildiği bölgede bir duvar yarattığı gibi duvar açık kaldığı sürece toksin barını tüketmeye devam ediyor. Viper, bu duvarı sürekli olarak açıp kapatabiliyor. Ultisi Viper’ın İni ise karakterin etrafında kimyasal bir bulut yaratarak içerdeki tüm rakiplerin hasar almasını ve Viper’a görünür olmasını sağlıyor.

Toksin sistemi ve zehirli saldırıları Viper’ı eşsiz bir karakter yapıyor. Fakat unutmayın, rakipleriniz ultinizin içerisinde ölmüyor, sadece canları azalıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün