Haberler

Çin, yapay zekada gaza basıyor!

Gündemden düşmeyen Çin, bu defa de yapay zeka teknolojilerini merkez alan yeni projesiyle gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen olağan parti kongresinde açıklanan AI Plus teşebbüsü kapsamında, bu teknolojilerin ülkede faaliyet gösteren tüm bölümlerde ağır olarak kullanılmasına karar verildi.

2024 yılı içinde faal hale gelmesi beklenen teşebbüsün, dev bir bütçe gerektireceği kestirim ediliyor. Ülkede büyük bir heyecan yaratan projenin içeriği ise şimdi detaylı olarak paylaşılmış değil. İşte tüm detaylar…

Çin, yapay zeka alanına yük verecek

Son devirde bilhassa Amerika ile yaşadığı tansiyonlarla çok konuşulan Çin’in, rekabette öne geçebilmek ismine bu türlü bir atılım yaptığı konuşuluyor. Başbakan Li Qiang’ın sunum sırasında kendinden epey emin olduğu gözlemlenirken, yapay zeka alanında yapılacak birçok Ar-Ge faaliyetiyle birlikte ülkenin daralan iktisadı için de kökten bir tahlil sunulacağı öne sürülüyor.

cin yapay zekada gaza basiyor 0 Aen15SU4
Çin, yeni yapay zeka projesinde muvaffakiyet yakalayabilecek mi?

Buna ek olarak Çin hükümeti, önümüzdeki devirde akıllı kentler oluşturmaya başlayacağını, hizmet kesimini dijitalleştireceğini ve devlet kurumlarının sahip olduğu teknoloji kapasitesini de artıracağını belirtiyor. Hükümetin yapay zekayı hangi askeri alanlarda kullanacağı ise şu an için soru işareti üzere görünüyor.

Bu tezlerin gerçek olup olmayacağını ise daima birlikte göreceğiz. Lakin ülkenin 2020 yılında başlattığı Internet Plus projesinin kısmi bir muvaffakiyet yakalamasının, bu proje için de Çinlileri epeyce umutlandırdığını söyleyebiliriz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Çin yapay zeka alanında başarılı olabilecek mi? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız. Fikirleriniz bizim için pahalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün