Haberler

Amazon, nükleer güce geçiyor! İşte nedeni

Bulut bilişim sistemleri için yatırım yapmaya son süratle devam eden Amazon idaresi, bu defa de nükleer tabanlı bir data altyapısı projesine girişiyor. Talen Energy firmasıyla tam 470 milyon euroluk dev bir muahede yapan idare, bu atağıyla güç verimliliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.

Amerika’nın en büyük elektrik üreticilerinden biri olan firmayla yapılacak olan bu iş birliği sayesinde, başta Microsoft olmak üzere pek çok güçlü oyuncunun bulunduğu bulut bilişim dalında kartlar tekrar dağıtılabilir. İşte tüm detaylar…

Amazon, nükleer enerjiyi devreye sokuyor

Amazon’un muahede kapsamında satın alacağı Cumulus isimli data merkezinin, Talen’in tam 2.5 gigawatt gücündeki nükleer güç istasyonunun çabucak yanında bulunması sayesinde, büyük bir nükleer kapasiteye sahip olacağı söyleniyor. Bu devasa güç ile birlikte şirket, Amazon Web Services teşebbüsünü bir üst noktaya taşıyıp dalı domine etmeyi amaçlamakta. Ancak işlerin planlandığı üzere gidip gitmeyeceğini önümüzdeki devirde göreceğiz.

amazon nukleer guce geciyor iste nedeni 0 JEOsaJzc
Sizce Amazon’un sıradaki atılımı ne olacak?

Amazon yetkilileri, yaptıkları nükleer projeler sayesinde 2025 yılında yüzde yüz oranında yenilenebilir güce geçmeyi planladıklarını açıkladı. Lakin çevreciler bu açıklamaya büyük reaksiyon gösteriyor. Zira nükleer güç üretim tesislerinin birçok radyoaktif atığı etrafa saçtığı ve binlerce kilometre karelik alanı tahrip edebilecek güce sahip olduğu söyleniyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Amazon’un uygulamaya koyduğu nükleer güç stratejisi gerçek mu? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün