Otomobil

Apple’ın iptal ettiği elektrikli araç projesi için yeni bilgiler ortaya çıktı!

Geçtiğimiz haftalarda Apple‘ın on yılı aşkın müddettir üzerinde çalıştığı elektrikli araç projesini iptal ettiği ortaya çıkmıştı. Bu sızıntıyla birlikte otomobil dalında gözler teknoloji devine çevrilmişken, bugün yeni ayrıntılar ortaya çıkarıldı. İşte Apple Car ile ilgili duyanları şaşırtan bilgiler…

Apple Car ile ilgili yeni ortaya çıkan detaylar

Apple, 2014 yılından beri geliştirdiği söylenen “Titan Project” kod isimli elektrikli otomobilini, 2 bin kişilik gruba açıklama yaparak iptal etti. Çalışmalarda yer alan mühendis ve tasarım takımının farklı projelere kaydırıldığı söyleniyorken, bir dizi donanım mühendisi ise ne yazık ki işten çıkarıldı.

applein iptal ettigi elektrikli arac projesi icin yeni bilgiler ortaya cikti 0 dvkuy8b8

Bu elektrikli aracın gelişmiş otonom teknolojiye sahip olmasıyla birlikte kendi kendine gidebileceği söyleniyordu. Bununla bir arada 2026’da piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Fakat görünen o ki Apple, yıllardır sürdürdüğü Ar-Ge harcamalarında vizyonu sürdürmekte zorlandı.

Apple‘ın elektrikli otomobil projesi için çok önemli yatırımlar yaptığı söyleniyor. Bu doğrultuda bu büyük projenin iptal edilmesi, merakı da beraberinde getirdi. Kısa mühlet evvel ise birtakım sağlam kaynaklar, Apple Car ile ilgili bilinmeyen ayrıntıları paylaştı. Bunlara yakından bakalım.

Apple, Mercedes ve Ford ile mutabakata çalışmış

Bu ayrıntılar, projenin birinci vakitleriyle ilgili. Aktarılan bilgilere nazaran Apple, elektrikli araç üretmek için birinci olarak Mercedes-Benz ile bir iş birliği yapmaya çalışmış. Bunun için masaya oturan şirketler, aylardır süren görüşmelerde ilerleme kaydetmiş ve ardından çalışmaya başlamışlar.

applein iptal ettigi elektrikli arac projesi icin yeni bilgiler ortaya cikti 1 B6DJLpzt

Mercedes, Apple Car‘ı üretecekti. Lakin yalnızca bununla kalmayıp, aracın otonom sürüş yazılımını kendine ilişkin modellere de entegre edecekti. Böylece daha fazla satış yapmayı hedefliyordu. Fakat ortadan biraz vakit geçmesinin akabinde Apple, bu işi Mercedes olmadan da kendi başlarına yapabileceklerini düşünerek muahededen çekilmiş.

Öte taraftan Apple‘ın araç üretimi için Ford ile de görüştüğü lakin bunun için yapılan birinci toplantıdan sonra tarafların bir daha bir ortaya gelmediği aktarıldı.

McLaren’ı satın alacaktı

Kaynağa nazaran Apple, Mercedes ve Ford ile anlaşamadıktan sonra bir araç üreticisini satın almayı planlamaya başlamış. Ardından şirket, Tesla‘yı satın almak üzere şirketin CEO’su Elon Musk ile görüşmeler yapmış. Lakin Apple CEO’su Tim Cook istemediği için bu görüşmeler devam ettirilmemiş. Daha sonrasında iki şirketin araç için pil satın almak üzere tekrardan masaya oturduğu belirtiliyor.

applein iptal ettigi elektrikli arac projesi icin yeni bilgiler ortaya cikti 2 OsBBZIbA
McLaren

Bir öteki ayrıntı ise bir epey dikkat çekiyor. Aktarılan bilgilere nazaran Apple, Tesla ile anlaşamayınca bu sefer de lüks otomobil üreticisi McLaren‘ı satın almak için masaya oturmuş. Birkaç kez bir ortaya gelen şirketlerin bu muahedeyi tamamlamaya çok yakınken son anda vazgeçilmiş. Şayet bu satın alma gerçekleşmiş olsaydı, Apple‘ın birçok eserde imzası olan dizayncısı Jony Ive -şu anda çalışmıyor-, Londra’da bir stüdyo kuracaktı.

Apple Car fikri, Steve Jobs’a ait

Apple Car ile ilgili birinci sızıntı, 2014 yılında gerçekleşti. Fakat otonom sürüşlü elektrikli otomobil üretme fikrini birinci Steve Jobs‘ın ortaya attığı söyleniyor. Hatta Jobs‘ın 2008-2012 Global Ekonomik Kriz sırasında iflasın eşiğinde olan araç üreticisi General Motors Co. şirketini satın alma kanısı varmış. (Bu firma günümüzde hala ayakta.)

applein iptal ettigi elektrikli arac projesi icin yeni bilgiler ortaya cikti 3 e33dwiYA

Aktarılan bilgilere nazaran Apple, iPhone‘u daha da tanınan hale getirme çalışmalarına odaklandığı için Steve Jobs da bir otomobil projesine başlamanın sırası olmadığını söyleyerek bu planını bir müddetliğine askıya almış.

Apple Car çok maliyetliydi

Kaynağa nazaran Apple, elektrikli arabayı 85 bin dolar maliyetle üretmeyi hedefliyordu. Lakin bunun daha fazla, 120 bin dolara kadar çıktığı belirtiliyor. Kaynağa nazaran teknoloji devi, bu proje için şimdiye kadar 1 milyar dolardan fazla para harcadı. Bu ölçünün, 2.5 trilyon dolardan fazla piyasa kıymetine sahip bir şirket için ne kadar kıymetli olduğu tartışılır. Lakin bundan para kazanamadıkları için önemli bir kayıp olarak görüldüğü kesin.

Apple Car ile ilgili yeni çıkan ayrıntılar bu kadardı. Pekala siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün