Haberler

Bakan açıkladı! Türkiye, 5G’ye ne vakit geçiyor?

Türkiye uzun yıllardır 5G teknolojisine geçiş yapmaya çalışıyor. Bu kapsamda büyük bütçeli projelerin devam ettiğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 5G için yeni bir tarih verdi. Pekala Türkiye’de 5G’nin durumu ne?

Türkiye, 5G teknolojisi için geri sayıma başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Türkiye’nin 6. haberleşme uydusu Türksat 6A ile yeni bir periyot başlayacağını söyledi. Bakan Uraloğlu “muhtemelen” 2026 yılında 5G teknolojisine geçiş yapılacağını lisana getirdi.

bakan acikladi turkiye 5gye ne vakit geciyor 0 rlpjep1I

Türksat 6A uydusunun Haziran ayında ABD’den fırlatılması planlanıyor. Yeni uyduyla birlikte Türkiye’nin haberleşme uydularının kapsama alanı Ön Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın değerli kısımlarını de kapsayacak.

5G teknolojisine geçiş süreci hakkında bilgi veren Bakan, “Sizlerin yakından takip ettiği, beklediği 5G teknolojisine uygun vakitte yanlışsız piyasa kurallarıyla geçmeyi düşünüyoruz. Muhtemelen 2026 yılında 5G’ye geçeceğiz” sözlerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı ayrıyeten İstanbul Havalimanı’nda bazı bölgelerde deneysel olarak 5G kullanılabildiğini söyledi. Kimi üretim tesislerinde de deneme hedefli 5G teknoloji ruhsatı verildiğini hatırlattı. İlerleyen yıllarda kapsama haritasının daha da genişlemesi bekleniyor. 

bakan acikladi turkiye 5gye ne vakit geciyor 1 IepU3Y6t

5G, Objelerin İnterneti (IoT) üzere ileri seviye irtibatlı aygıtları destekleyerek, akıllı meskenlerden arabalara, sıhhat hizmetlerinden endüstriyel uygulamalara kadar birçok alanda da kullanılabilir. Hatta birtakım Avrupa ülkelerinde, bu teknoloji sayesinde uzaktan ameliyat yapılabiliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün