Oyun

The Day Before Stüdyosu Kapanıyor: Oyun Steam’de Satıştan Kaldırıldı!

 
The Day Before adlı oyuna muhakkak duymuşsunuzdur ve son zamanların en çok konuşulan ve istek listesine atılan oyunlar arasında bulunuyor. Geçtiğimiz süreçte tanıtım fragmanı ile beraber bir hayli ön plana çıkan ve ağızları açık bırakan bir yapı ile beraber çıkış yapması planlanan bu oyun ne yazık ki istenileni verememiş durumda.
 
Oyunun geliştirici stüdyosu Fantastic Games, oyunu önceki süreçte birçok kez erteledi ve tanıtım fragmanında gösterilen o ilgi çekici detayların hiçbiri oyunda yoktu. İlk etapta tam sürüm olarak yayınlanacağı ancak daha sonraki süreçte ertelenmelere maruz kalması sebebiyle erken erişim sürümü ile beraber karşımıza çıkan bu proje ne yazık ki mali açıdan da büyük bir hayal kırıklığı oldu.
 
the day before studyosu kapaniyor oyun steamde satistan kaldirildi 0 4dggqggJ 
 
Geliştirici stüdyo dün itibarıyla Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide stüdyonun kapanacağını ve oyunun mali açıdan başarısız olduğunu açıkladı ve uzunca bir metni bizimle paylaştı. Bu metin içerisinde oyunun mali açıdan başarısız olduğu ve stüdyonun da aynı şekilde kapanacağı vurgulandı. Uzun süredir beklenen bir yapım olarak karşımıza çıkan bu oyun, elbette erken erişim sürümü ile beraber çıkışını gerçekleştirdi.
 
Tam sürüm olarak beklenen ancak erken erişim sürümü ile beraber çıkış yapan bu oyun, elbette ilk etapta bu yüzden eleştirilerin odağında oldu. Ancak daha sonraki süreçte oyunun yapısı incelendiğinde ve oyun içerisinde oldukça fazla sıkıntı olduğundan dolayı oyuncular bir hayli olumsuz eleştirilerde bulundu ve oyun Steam sayfası üzerinde gerçekten de yerden yere vurulan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.
 
the day before studyosu kapaniyor oyun steamde satistan kaldirildi 1 uPfsbbpK 
 
The Day Before, 7 Aralık tarihinde Steam üzerinden erken erişim olarak PC platformuna özel olarak yayınlandı. Çoğunlukla olumsuz eleştiriler alan bu proje, 6 ila 8 ay boyunca erken erişim sürecinde kalması bekleniyordu. Ancak geldiğimiz noktada geliştirici ekip oyunun kapandığını ve daha sonraki süreçte herhangi bir geliştirmenin de olmayacağını doğruladı.
 
Sunucular şimdilik açık 
 
Sunucular şimdilik çevrimiçi kalmaya devam ederken şu andan itibaren oyunu Steam platformu üzerinden herhangi bir şekilde satın alamıyorsunuz çünkü oyun tamamen satın alma kapalı durumda bulunuyor. Dolayısıyla oyuna daha önceden satın almış olanlar ve oyuna hali hazırda oynayanlar bu oyunun çevrimiçi sunucularından elbette yararlanabilir ve oyunu bir süre daha deneyimleyebilir. Diğer taraftan oyuna iade etmek isteyen oyuncular elbette bu oyunu iade sürecine katabilir ve oyunu iade edebilirsiniz. Sosyal medya üzerinde oyunun iade edilebildiğine dair çeşitli gönderiler bulunuyor. Dolayısıyla eğer bu oyunu iade etmek istiyorsanız bu süreçten siz de yararlanabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz diyebiliriz.
 
 
Ekip açıklamada bulundu 
 
Bir haftalık bir süreyle oyuncuların karşısında bulunan ancak geldiğimiz noktada bu sürenin ardından kapanacağı duyurulan bu yapım elbette başarısız bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Erken erişim sürümü ile beraber oyunun hatalarının giderileceği ve oyuncu geri bildirimlerini de önemseneceği belirtiliyordu. Ancak içerisinde bulunduğumuz noktada bunların hiçbiri ne yazık ki gerçek olmayacak. Twitter üzerinden yayınlanan bir gönderide geliştirici ekip bir mesaj paylaştı. Bu mesaja da bir göz atacak olursak şunları söyleyebiliriz:
 
“Bugün itibarıyla Fntastic stüdyosunun kapandığını sizlere duyuruyoruz. Maalesef açık dünya hayatta kalma nişancı aksiyon oyunu The Day Before, mali açıdan bir hayli başarısız oldu ve yola bu şekilde devam edecek herhangi bir kaynağımız bulunmuyor. Elde edilen gelir ne yazık ki tamamı ortaklarımıza olan borçlarımızın ödenmesinde kullanılıyor. Dolayısıyla elimizde bu süreçten itibaren herhangi bir güç yer almıyor.
 

Tüm çabalarımıza rağmen kaynaklarımızı ve çalışma saatlerimizi ilk büyük oyunumuz olan The Day Before için harcadık ve yatırımlarımızı bu projeye göre yaptık. Oyunun tüm potansiyelini açığa çıkarmak ve sizlere sunmak için yeni güncellemeler düşünüyorduk ve bu gelişmeler tamamı planlarımız dahilindeydi. Ancak ne yazık ki geldiğimiz noktada buna devam edecek ve gelişmeleri sizlere sunacak herhangi bir finans kaynağımız yok. Oyunun geliştirilmesi sırasında sizlerden herhangi bir ücret almadığımızı da talep etmekte fayda var. Diğer taraftan proje içerisinde herhangi bir ön sipariş veya bağış alma durumu da olmadı. Dolayısıyla 5 yıl boyunca üzerinde uğraş verdiğimiz proje çapında bir hayli çalışmada bulunduk ve elimizin emeği ile beraber bu projeyi bir noktaya kadar getirdik.

Şu anda oyun için gelecek planlarımız ne yazık ki bulunmuyor. Ancak bir süre daha sunucuların çevrimiçi olarak kalacağına ve oyunu daha önceden satın alan oyuncuların oynayacağını belirtebiliyor ve doğrulayabiliyoruz. Beklentilerinizi karşılayamadığımız için sizlerden özür diliyor ve gücümüzün yettiği kadar her şeyi yaptığımızı sizlere söylemek istiyoruz. Ancak maalesef evdeki hesap çarşıya uymuyor ve bir projeyi geliştirmenin ve bu projenin finansını sağlamanın ne kadar zor olduğunu şimdi anlıyoruz. Bu zor süreçte yanımızda olan herkese teşekkür ediyor ve onlara minnettarlığımızı iletiyoruz. Geçtiğimiz 8 yıl boyunca güzel bir yolculuk yaşadık ve bu yolculukta birçok tecrübe edindik:
 
2015: Stüdyonun açılışı
2017: The Wild Eight yayınlandı
2018: Dead Dozen yayınlandı
2018: Radiant One yayınlandı
2021: Propnight yayınlandı
2023: The Day Before yayınlandı”
 
İade edilebiliyor 
 
the day before studyosu kapaniyor oyun steamde satistan kaldirildi 2 HztzL5Eu 
 
Geldiğimiz noktada oyunun Steam sayfası üzerinde gerçekten de çoğunlukla olumsuz eleştiriler bulunuyor ve oyuncular bu oyuna iade etme taleplerinde bulunuyor. Yorumlarda iki saati geçseniz bile oyunu iade edebilirsiniz ibareleri yer alıyor ve siz de bu şansınızı bu oyun bazında deneyebilirsiniz. Dolayısıyla şu andan itibaren oyunun ilerleyen süreçte sunucularını kapanacağını ve oyunun tamamen kapanacağını tahmin etmek zor değil. Dolayısıyla oyun çevrimiçi odaklı olduğundan dolayı zaten internet olmadan oyuna oynayamıyor ve herhangi bir sunucu açık olmadığı zaman da oyunu deneyimleyemiyorsunuz. Dolayısıyla sunucuların sadece şimdilik açık olduğunu söyleyebiliyoruz.
Yorumları yine devam edecek olursak oyunun gerçekten de oldukça kötü olduğunu ve yarı yolda büyük çaplı sorunlarla karşılaşıldığı öne sürülüyor. Bunun dışında animasyonların, vuruş hissiyatının ve diğer oyun içi mekaniklerin gerçekten de çalışmadığını ve ortalama bir oyunun altında bir deneyim sunduğu aktarılıyor. Oyunda bildiğiniz üzere açık bir dünya içerisinde yer alıyor ve diğer oyuncularla ve arkadaşlarınızla beraber de buradaki yerinizi alabiliyorsunuz. Hayatta kalma unsurlarının yer aldığı oyunda karakterinizin elbette etrafı keşfetmesini sağlayabiliyor ve burada bir zombi kıyametinin olduğunu aktarabiliyoruz. Zombi kıyametinde elimize farklı farklı silahlar alabiliyor ve burada hem yakın hem de menzilli silahlarla beraber zombileri ortadan kaldırabiliyoruz. Hangi silahı seçeceğinizi, hangi yeteneği doğru yöneleceğinizi tamamen siz belirleyebiliyorsunuz.
 
the day before studyosu kapaniyor oyun steamde satistan kaldirildi 3 inQWveey 
 
Beklentiler neden yüksekti? 
Oyundan beklentiler bir hayli yüksekti. Bunun sebebi ilk yayınladıkları tanıtım fragmanıydı. Bu fragman içerisinde gerçekten de hem su yansımalarının hem de çevre detaylarının oldukça üst düzey bir şekilde karşımıza çıkacağı belirtildi ve biz de burada gerçekten de büyük beklentiler içerisinde girdik. Hem oyuncular hem de oyuncu toplulukları tarafından bir hayli beklenen yapımlar arasında bulunan bu proje gerçekten de o dönem oldukça konuşulmuş ve sonraki döneme de bu durum sıçramıştı. Nitekim geldiğimiz noktada oyun Steam’e gelmeden önce bir süre telif sorunu ile beraber de karşı karşıya kaldı ve bu telif hakkı çözüldükten sonra ise oyuna Steam’e gelişini gördük. Steam platformuna gelmesi ile beraber oyun o dönemin en çok istek listesine eklenen oyunları arasında bulundu ve bu da oyuncuların ne kadar çok beklediğine doğrulamış oldu.
 
 
Daha sonraki süreçte oyun için farklı farklı tanıtım fragmanları yayınlandı. Ancak bu tanıtım fragmanları gerçekten de oyuncuları şaşırttı. Çünkü burada farklı araçların, yer altı ve üst düzey yarış araçlarının olduğu bir fragman içeriği bizlere sunuldu. Bununla beraber de oyuncular genel olarak “ne alaka?” ifadelerini kullandı. İlerleyen süreçte oyun Geldiğimiz noktada tam sürüm olarak çıkış yapacaktı. Ancak geliştirici ekip oyunu daha önce birkaç kere ertelemişti ve artık daha fazla ertelemek istemiyordu. Bu yüzden oyunun tamamlanmamasına rağmen erken erişim olarak piyasaya sürmeyi hedefledi ve 7 Aralık tarihinde de bu hedefini gerçekleştirdi.
 
Oyunun Steam platformunda PC için yayınlanması ile beraber direkt olarak eleştirilerin odağında kalması bir oldu. Çünkü oyun ilk fragmanla beraber neredeyse istenilene hiç verememişti. Çünkü ilk fragmanla ortaya çıkan yapıyla şimdiki yapılan hiçbir alakası yoktu. Dolayısıyla bunun aslında scam projesi olduğu düşünüldü. Ancak geliştirici ekip Twitter üzerinde yayınladığı gönderi ile beraber bunun herhangi bir scam projesi olmadığını, zaten geliştirilme süreci içinde de herhangi bir para talep edilmediğini aktardı.
 
the day before studyosu kapaniyor oyun steamde satistan kaldirildi 4 lBuLiAkN 
 
Ancak geldiğimiz noktada oyunun şu anda hem geliştirici ekibin hem de projenin kapandığını söyleyebiliriz ve bu durum gerçekten de hayal kırıklığına uğratıyor. Çünkü uzun süredir beklenen yapımlar arasında bulunan bu proje bulunuyordu ve oyuncular gerçekten de bir hayli yüksek beklentilerle beraber oyuna bekliyorlardı. Fakat oyun ne yazık ki beklenenlerin yakınından geçemedi ve birçok sorunla beraber çıkışını yaptı. Şu an ise oyun bizlere veda etmeye hazırlanıyor.
Oyunun zaten özünde keşif unsurları bulunuyor ve etrafı keşfetmek ve etrafta bulunan kaynakları yağmalamak tamamen sizin işiniz. Dolayısıyla oyunda bunları yapacak olan sadece siz değil, aynı zamanda diğer oyuncular da bu oyundaki yerini alabiliyor ve etrafı keşfetmek ve aynı zamanda yağmalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Dolayısıyla oyunda yer aldığınız süre boyunca farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyor ve buraları dilediğiniz gibi keşfedebiliyorsunuz. Aynı zamanda keşif unsurları ile beraber her bölgenin kendine ait düşmanları, yağmalanacak unsurları ve daha fazlası yer alıyor. Buralarda yer aldığınız süre boyunca hem yaya olarak hem de aracınızla beraber oyunda ilerleyebilir ve farklı bölgelere doğru geçiş yapabilirsiniz.
 
the day before studyosu kapaniyor oyun steamde satistan kaldirildi 5 qLghs2uD 
Son olarak toparlayacak olursak, oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre zengin bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler içerisinde keşfedebileceğiniz oldukça fazla unsurun yer aldığı söyleniyor. Toplumun koloniler halinde tekrardan hayatta kalmaya çalıştığı ve kendi bölgenizi ve güvenli evinizi inşa etmek için elinizden geleni yapabileceğiniz bu proje içerisinde aynı zamanda eşya ticareti yapabiliyor ve servetinizi bir depoda saklayabiliyorsunuz.
 
Farklı farklı oyun mekanikleri ile beraber karşımıza çıkan ancak ne yazık ki kapanmanın eşiğinde bulunan bu yapım içerisinde iş merkezlerine, büyük alışveriş bölgelerine, stadyumlara ve daha fazlasına giriş yapabilir ve oyun içerisinde etkileşimli bir dünyanın olduğu belirtiliyor. Etkileşimli bir dünyanın olması elbette her bir açık dünya oyunu içerisinde olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü yapıların sadece orada olması ve o yapı ile beraber herhangi bir etkileşimde bulunmamak elbette açık dünyayı baltalayan unsurlar arasında bulunuyor. Bu da gerçekçiliği bir nevi öldürüyor diyebiliriz. Ancak nihayetinde bir oyun olduğu için elbette bu durumların birçoğu es geçiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün