Oyun

Piksel Grafikli Zombi Temalı Oyun Long Gone Geliyor

 
Hillfort Games tarafından geliştirilen ve Indie tarafından yayınlanacak olan macera, platform, bulmaca oyunu Long Gone, Aralık ayı içerisinde geliyor.
 
İlgi çekici dünyası ve piksel grafikleri ile beraber karşımıza çıkmaya hazırlanan bu yapım içerisinde eski macera oyunlarından ilham alan bir dinamik bizleri bekliyor. Oyunda kıyamet sonrası bir dünyada yer alıyor ve bu kıyamet sonrası dünyada yer aldığımız süre boyunca zombilerin karşımıza çıktığını ve bizleri yemeye çalıştığını görebiliyoruz. Klasik zombi yapımlarından ilham alan yapısı ile beraber yer aldığımız oyun içerisinde salgından on yıllar sonra burada eski dünyaya hakim olmaya çalışıyor ve buralarda hayatta kalan birisi olarak yer buluyoruz.
 
Piksel grafikleri ve bulmaca unsurları ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan bu yapım Aralık ayı içerisinde bizlerle buluşmayı bekliyor. Unutulmuş bir dünya içerisinde yer aldığımız süre boyunca sağı solu keşfetmeye çalışıyoruz. Burada neler olup bittiğini öğrenmeye başlıyor ve yaptığımız hamlelerin burada oldukça önemli olduğunu söyleyebiliyoruz. Nitekim bu tarz oyunlarda siz de biliyorsunuz ki etrafı keşfetmek ve bulmacaları çözmek tamamen bizim işimiz oluyor. Oyunda daha çok tıklama üzerine bir yapı kurulmuş durumda. Yani farenizle beraber sağa sola tıklayabiliyor, burada bulunan yapıları keşfedebiliyor ve karakterinizi bu şekilde yönlendirebiliyorsunuz. Yani oyun içerisinde klavyenizle beraber değil de sadece farenizle beraber tıklayarak karakterinizi kontrol edebiliyorsunuz.
 
piksel grafikli zombi temali oyun long gone geliyor 0 Ti8Y5kiS 
 
Burada yaptığınız hamleler oldukça önem arz ediyor. Çünkü yanlışlıkla tıkladığınız bir yerde zombi varsa elbette o zombi sizi doğrudan yiyebiliyor ve böylece sizin karakteriniz de ölümle burun buruna gelebilir. Dolayısıyla tıkladığınız yerlere ve girdiğiniz kısımları oldukça dikkat etmek durumunda kalıyor ve böylece etrafı keşfederken de doğrudan dikkat etmenizde fayda var.
 
Yitip gitmiş hayatların yer aldığı yapım içerisinde elbette farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyorsunuz. Girdiğiniz bölgeleri dilediğiniz gibi keşfedebiliyor ve aynı zamanda evlere ve farklı yerlere doğru geçiş yapabiliyorsunuz. Elbette burada her yaptığınız hamle önemli arz ediyor ve yaptığınız hamlelerle beraber de elinize kendinizi savunacak unsurlar ve araçlar bulabiliyorsunuz.
 
Örneğin oyun içerisinde yer aldığınız ilk etapta bir bahçede bulunuyor ve bu bahçe içerisinde yer alan bir cesedi inceleyebiliyor ve bu cesedin altından ise bir tabancanın olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla burada bulduğumuz tabanca ile beraber de çitin arka planında kalan zombiyi ortadan kaldırabiliyor ve böylece biz de kendimizi savunacak unsurları bu şekilde bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla oyun içerisinde bu tarz dinamik unsurları olduğundan dolayı sağı solu keşfetmek ve her deliğin altına bakmak oldukça önem arz ediyor. Ancak bu şekilde kendimize ait farklı silahlar bulabilir ve farklı silahlarla beraber de karakterimize donatabiliriz. Bu da oyun içerisinde önemli hamleler arasında bulunuyor.
 
piksel grafikli zombi temali oyun long gone geliyor 1 t3WG5gO5 
 
Hayatta kalma unsurlarıyla beraber karşımıza çıkmaya hazırlanan oyun içerisinde normal bir insan olarak yer alıyor ve burada zombilere karşı savaş açmak durumunda kalıyoruz. Elbette bu kapsamda hem zombilerden saklanabiliyor hem de hayatta kalmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Oyunda sağda solda zombi unsurları ile beraber karşılaşabiliyor ve aynı şekilde burada bulunan bulmacaları çözmeye başlıyoruz. Burada yer alan bulmacalar elbette ilk etapta kolay, daha sonrasında ise zorlu bir durumu bünyesinde barındırıyor ve zorlu bulmacalar çözmek için de elbette yukarıda da bahsettiğim gibi etrafı keşfetmek durumunda kalıyoruz. Oyunda malzeme ararken ve sağı solu keşfederken elbette çeşitli sırların açığa çıktığını da görebiliyor ve aynı zamanda arka planda ufak bir hikaye kırıntısının olduğunu da söyleyebiliyoruz.
 
Oyunu burada paylaşmamın sebebi elbette onun gerçekten de ilgi çekici grafikleri ve piksel unsurlara sahip olması, aynı şekilde etrafın ve dünyanın ilgi çekici olması ile beraber de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu oyun şu anda benim istek listemde bulunuyor ve gerçekten de beklediğim oyunlar arasında yer alıyor diyebilirim. Nitekim bağımsız bir ekip tarafından bizlere sunmayı bekleyen bu yapımdan elbette üst düzey bir yapı beklemiyor. Ancak farklı bir deneyim elde etmek istiyorum ve atmosferi ve manzarası gerçekten de ilgi çekici olursa bu oyun bizleri güzel bir deneyime sunabilir diyebiliyorum. Dolayısıyla bu da istek listemde yer alan ve beklediğim projeler arasında bulunuyor.
 
piksel grafikli zombi temali oyun long gone geliyor 2 Z5KSJnfB 
 
Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yapım bağımsız bir ekip tarafından geliyor ve hatta bu oyunun tek bir kişi tarafından geliştirildiğini de aktarabiliyoruz. Dolayısıyla bu kapsamda bir kişi tarafından geliştirilen yapım güzel bir şekilde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor ve bireysel bir proje olarak da bizlere sunulmak isteniyor. Retro görünümüyle beraber aynı şekilde piksel grafikleri harmanlayan bu yapımda sanat tarzı gerçekten de ilgi çekici bir şekilde karşımıza çıkıyor ve oyun kontrol cihazı ile beraber oynanmak için tasarlanmış bulunuyor.
 
Kayıp bir dünyanın ardındaki sırları açığa çıkarabileceğimiz yapım içerisinde benzersiz ortamlar bulunuyor ve burada her bir nesneyi tek tek inceleyebiliyoruz. Nitekim burada bulduğumuz nesneleri elimize alabiliyor, burada sağına soluna bakabiliyor ve direkt olarak inceleme moduna girebiliyoruz. Örneğin yukarıda da bahsettiğim gibi oyunun ilk etapta bulunduğumuz kısımda bir cesedi incelerken pistol bulduğumuzdan bahsetmiştim. İşte bu pistolü dilediğimiz gibi inceleyebiliyor ve sağını solunu kurcalayabiliyoruz. Dolayısıyla oyunda bu tarz bir mekaniğin olduğundan da bahsetmemiz gerekiyor.
 
Eskiden birçok insanın yaşadığı bu bölgede elbette zombi salgını olmadan önce insanların gezip tozduğu yer bulunuyordu. Ancak geldiğimiz noktada zombi salgını ile beraber herhangi bir kimsenin olmadığını görebiliyor ve aynı zamanda mahallenin kıyamet sonrası bir dünya ile tanıştığını söyleyebiliyoruz. Oyunda içerisinde bulunduğumuz mahalleyi dilediğimiz gibi keşfedebiliyor, yüzlerce nesneyi araştırabiliyor, taşıyabiliyor ve sırt çantamızı buna atabiliyoruz. Dolayısıyla oyunda çevre unsurlarıyla beraber oldukça fazla haşır neşeli olabiliyor ve bunlarla beraber de etkileşime geçebiliyoruz ve inceleyebiliyoruz.
 
piksel grafikli zombi temali oyun long gone geliyor 3 
 
Piksel sanatıyla beraber karşımıza çıkmaya hazırlanan oyun içerisinde ayrıntılı sistemler bulunuyor ve bunlarla beraber de elbette ilgi çekici mekanikler karşımıza çıkıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi oyun tıklama üzerine kurulu olarak karşımıza çıkıyor ve bunlarla beraber de ilerlememize başlayabiliyoruz. Oyunda sağa sola keşfedebiliyor, bilinmedik deliklere elimize sokabiliyor ve burada farklı nesnelerle beraber karşılaşabiliyoruz. Oyunda gerçekten de ilgi çekici bir detayın yer aldığını söyleyebiliyoruz.
 
Oyun içerisinde elbette kapalı kapılar karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu kapalı kapıları açmak için elbette sağda solda inceleme yapmak durumunda kalıyor ve aynı zamanda bu kapının kilidini kırmak veya açmak için ya bir kilit kırıcı ya da kilidi kırmak için bir nesne bulmamız gerekiyor. İşte bu şekilde çeşitli bulmacalar karşımıza çıkabiliyor ve bunları çözerek de ilerlememize başlayabiliyoruz. Örneğin kapının kilidini elimizdeki silahla beraber kırabiliyor ve böylece kapının yolunu açarak diğer tarafa doğru geçiş sağlayabiliyoruz. Dolayısıyla bu tarz engeller oyun içerisinde yer alıyor ve bu engelleri aşmak için de elimizdeki nesnelere güvenmek durumunda kalıyoruz.
 
piksel grafikli zombi temali oyun long gone geliyor 4 d2j1J6eX 
 
Kısaca toparlayacak olursak oyun gerçekten de güzel bir kıyamet sonrası zombi temasını bizlere aktarmak istiyor ve bir kişi tarafından geliştirildiğini tekrar tekrar vurgulamak istiyorum. Bağımsız bir kişi tarafından karşımıza çıkmaya hazırlanan bu yapım Aralık ayı içerisinde gelmeye hazırlanıyor. Ancak hangi gün içerisinde çıkış yapacağını söyleyemiyoruz. Dolayısıyla ilerleyen süreçte yeni bir detayın ve çıkış tarihinin bizlere sunulacağını aktarabiliriz.
 
Bunun dışında bu tarz retro grafiklerden hoşlanıyorsanız ve zombi temalı yapımları geçiş yapmak istiyorsanız ve aynı zamanda Point and Click deneyimine adım atmak istiyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyunun diğer taraftan şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün oyundan haberdar olabilirsiniz. Daha önceki haberlerde de bahsettiğim gibi Steam sayfası üzerinden istek listenize eklediğiniz oyunlar mail adresinize bir bildirim aracılığıyla geliyor.
 
Oyun fragmanı
 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün