Oyun

EA Sports WRC Önümüzdeki Ay Geliyor: İşte Tüm Ayrıntılar

 
Codemasters tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanacak olan yarış, aksiyon, simülasyon oyunu EA Sports WRC, 3 Kasım tarihinde geliyor.
Yeni bir yarış deneyimini sunmayı hedefleyen oyun bizlere üst düzey bir oynanış dinamikleri ile gelmeye hazırlanıyor. Sürekli olarak rallilere geçiş yapabileceğiniz ve yarışlarda kendinizi kanıtlamaya çalışacağınız yapımda ödüllü ekip tarafından geliştirilen bir yapı bizlere aktarılmak isteniyor. Geçtiğimiz hafta 10 dakikalık oynanış görüntüleri yayınlanan oyun içerisinde çeşitli oynanış dinamiklerini ve mekaniklerini gördük. Burada oyun tasarımcısı direksiyona geçti ve oyundaki 3 farklı pisti deneyimledi ve biz de burada farklı farklı pistlerde nasıl bir yarış deneyimine atıldığını gördük. Elbette oynanış videosu oyuncular tarafından dikkatleri üzerine çekilen bir yapıyı sundu ve bu sayede oyunu nasıl bir yapıya sahip olacağını öğrenmiş olduk ve ayrıca hayranlar da beklemeye koyuldu.
 
Electronic Arts bünyesindeki ilk WRC oyunu 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 0 Scd2WeLv 
Electronic Arts tarafından biz oyunculara sunulmak istenen bu yapım öncelikle farklı bir firmanın elinde bulunuyordu. daha önce yarış konularında uzman bir ekip olan ve sizin de bildiğiniz gibi NACON bu seriyi geliştiriyordu ancak sonraki süreçte bu serinin lisans hakları Electronic Arts tarafına geçmiş bulunuyor. Şimdi ise ilk kez Electronic Arts tarafından bizlere sunulacak olan bir yarış deneyimini bekliyoruz ve serinin aslında EA bünyesindeki ilk oyunu diyebiliriz. Dolayısıyla hem oyuncular hem de hayranlar hem ilgi çekici içeriklerin hem de ilgi çekici detayların bu oyunda olmasını bekliyor ve bu sayede yeni bir yarış deneyimine atılmak istiyor.
Yarış oyunlarını siz de biliyorsunuz ki birçok ekipman ve donanıma destek vermesi oldukça önem arz ediyor. Çünkü oyuncu tarafı bu oyunu genellikle klavye ve fare ile oynamıyor aynı zamanda direksiyon seti ve diğer kontrolcü seçenekleriyle beraber de bu oyunu deneyimlemek istiyor. Dolayısıyla yapım çerisinde resmi olarak birçok donanım desteğinin olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda da resmi olarak onaylanan bu donanımlar arasında klavye farenin dışında kontrolcüler, direksiyonlar ve pedal destekleri dışında aynı zamanda farklı donanımlar için kapsamlı destekler bulunuyor. Bu sayede oyunu istediğiniz şekilde deneyimleyebiliyor ve istediğiniz tarzda yarış deneyimine adım atabiliyorsunuz. Oyunda bu desteklerle beraber elbette oynamak ve yarışmak oldukça eğlenceli bir yarışın kilidini açabiliyor ve aynı zamanda bundan da bahsetmem gerekiyor ki resmi olarak onaylanan VR desteği de bu yapım içerisinde yer alıyor. Sanal başlık yani VR desteği sadece PC sürümünde yer alıyor ve bu destekle beraber de oyunu istediğiniz şekilde sanal başlıktan deneyebiliyor ve farklı bir oyun tarzını adım atabiliyorsunuz. Elbette bu tarz desteklerle beraber her bir oyuncu bu oyunda kendine ait bir tarz yaratıyor ve kendi oyun tarzı ile beraber oyundaki gidişatını değiştirebiliyor.
 
DLSS ve FSR teknolojilerini destekliyor 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 1 satAHVyG 
Bu özelliklerin dışında yine geçtiğimiz süreçte onaylanan çeşitli bilgiler arasında oyunun çıkışı ile beraber DLSS ve FSR teknolojilerini destekleyeceği yer alıyor. Elbette bu desteklerle beraber oyunda daha akıcı bir deneyim elde edebiliyor ve bu desteklerin gerçekten artık yeni oyunlarda olmazsa olmaz olması gerekiyor. Çünkü birçok oyun artık üst düzey grafiklerle ve animasyon tarzları ile karşımıza çıkıyor ve bunlar da bir yandan ekran kartını yoran ve sistemleri gerçekten de zorlayan bir yapıyı bünyesinde barındırıyor. Durum böyle olunca yeni teknoloji destekleriyle beraber ekran kartı üzerindeki ve sistemlerdeki yük daha da azaltılıyor ve ekran kartı üzerindeki yük bir hayli azaldığından dolayı da daha uzun kullanımlara doğru yelken açabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu tarz desteklerin olması ve yeni yeni teknolojilerin oyunlarda kullanılması oldukça önem arz ediyor. Bu hem sistemlerimiz için hem de ekran kartı sağlığı için gerçekten de oldukça önemli.
 
Zaten şu anda da kullanılan bu destekler birçok oyunda yer alıyor ve bunların da nasıl işlediğini ve çalıştığını görebiliyoruz. Gerek yapay zekanın karşımıza çıkardığı piksellerle gerekse anlık olarak işlenen velilerle beraber ekran kartı üzerindeki yük bir hayli azalıyor ve böylece ekran kartını daha uzun süreli kullanabiliyorsunuz. Siz de biliyorsunuz ki ekran kartınızı ne kadar zorlarsanız o kadar çok yorulabiliyor ve bu da uzun süreli kullanımlarda belki de sorun oluşturabiliyor. Bu kapsamda hem ekran kartı ısınma problemi hem de belli noktada oyuna bizlere akıcı gelmemesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor aynı zamanda ekran kartını ne kadar çok yorarsak o kadar çok hızlı bir şekilde eskitebiliyor ve yeni bir ekran kartı ihtiyacı da bu doğrultuda ortaya çıkabiliyor. Kısacası bu destekler oyuncu kanadında oldukça önem arz ediyor ve bu desteklerin elbette devam etmesini diliyoruz ve daha da yüksek teknolojilerle beraber yeni desteklerin de yolda olduğunu söyleyebiliyoruz.
 
Builder moduyla aracınızı özelleştirebiliyorsunuz 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 2 zr8YPEis 
Yeni bir ralli deneyimini adım atabileceğiniz EA Sports WRC içerisinde hayallerinizdeki arabayı oluşturabiliyor ve çeşitli özelleştirmeler sayesinde de oyunda farklı bir tarz yaratabiliyorsunuz. Kişiselleştirme seçeneklerinin oldukça fazla olduğu yapımda inşa etme modunda hayalinizdeki arabayı tasarlayabiliyor ve istediğiniz şekilde bunlarla yola çıkarabiliyorsunuz. Dolayısıyla oyunda geliştirici ekibin belirttiğine göre oldukça fazla özelleştirme ve kişiselleştirme seçeneği bulunuyor ve bu seçeneklerle beraber de oyundaki yerinize alabiliyorsunuz. Bu seçeneklerle ve mekaniklerle beraber de her bir oyuncu burada farklı bir tarz yaratabiliyor ve oluşturabiliyor. Dolayısıyla buradaki seçenekler gerçekten de çok önem arz ediyor. Çünkü bu tarz oyunlarda kendi tarzınızı oyun içerisine yazdırmak ve oyun içerisinde diğer oyunculardan farklı olmak oldukça mühim. Bu değişikliklerle ve seçeneklerle beraber istediğiniz şekli aracınız oluşturabiliyor ve kendi aracınızla beraber buradaki yerini alabiliyorsunuz aynı zamanda aracınızın her bir noktasına dokunabiliyorsunuz. Builder modu ile beraber yapabileceğiniz bu değişimler oyunda yer buluyor.
Oyun içerisinde ayrıca manşetleri yeniden yazabileceğiniz ve farklı farklı nostaljik anları ortaya çıkarabileceğiniz çeşitli mekanikler bulunuyor. Bu kapsamda Moments adlı mod ile beraber gerçek hayattan öne çıkan anları derleyebiliyor ve aynı zamanda nostaljik olarak geçmişe bir dönüş yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra oyunda ayrı ayrı ve yeni yeni etkinlikler bulunuyor bu etkinliklerle beraber de farklı yarışlara doğru atılabiliyorsunuz. Bu yarışları kazanarak da yeni ödüllerin sahibi olabiliyor ve aynı zamanda daha güçlü araçlar ile beraber yarışlara dalabiliyorsunuz. Oyunda bu etkinlikler kapsamında farklı tarzdaki yarışlarda elbette zorlanabiliyor ve bu etkinlikler her gün farklı olarak karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla oyunda etkinlik kapsamında gerçekten de üst düzey bir deneyimin bizlere aktarılacağı belirtiliyor. Zaten bu tarz oyunlarda etkinliklerin ve yan yarışları olması gerektiğini savunuyor ve bu yarışlarla beraber de oyunda farklı bir deneyim elde edebiliyoruz. Dolayısıyla bu etkinlik kapsamında da eğlenceli içeriklerin bizlere aktarılacağını söyleyebiliyoruz.
 
Dinamik kontrol sistemiyle her bir aracın yol tutuşu farklı 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 3 wjjHg4sQ 
Bunun dışında oyunda dinamik bir kontrol sistemi yer alıyor ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok destekle beraber bu dinamik kontrol sistemini hissedebiliyor ve aynı zamanda aracınızı doğru bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Oyunda farklı tarzınızı oluştururken ve yaratırken elbette farklı güçte araçlarla beraber ilerleyebiliyor ve etkinlikler ve yarışlara kendinizi atabiliyorsunuz. Dolayısıyla burada her bir aracın farklı bir sürüş dinamiği bulunuyor ve bu araçlarla berabere istediğiniz şekilde yer bulabiliyorsunuz. Elbette bu araçları kullanırken oldukça fazla dikkat etmeniz gerekiyor çünkü her bir aracın farklı bir dinamiği olduğundan dolayı öncelikle aracın nasıl bir sürüş sisteminin olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu da oldukça normal bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında öncelikle aracınızı deneyebilir ve test sürüşüyle beraber oyundaki yerinizi alabilirsiniz. Oyun içerisinde yer aldığınız süre boyunca bu araçların bazılarının hızlı bir şekilde kaydığını hissedebilir ve bazı araçlarda gerçekten de güçlü bir yol tutuşunun olduğunu deneyimleyebilirsiniz.
 
PC’ye özel geliştirmeler yer alıyor 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 4 
Electronic Arts tarafından yayınlanacak olan yarış oyunu içerisinde PC’ye özel olarak geliştirilen çeşitli sistemler bulunuyor. Öncelikle PC tarafında özel grafik ayarları yapabileceğiniz seçenekler bulunuyor ve bu seçeneklerle beraber oyun içi deneyiminizi istediğiniz şekilde özelleştirebiliyor ve bu seçenekler gerçekten oyun içerisinde oldukça önem arz ediyor. Çünkü burada yapabileceğiniz her bir ayarla beraber kendi deneyiminizi kişiselleştirebilir ve sisteminizin kaldırdığı noktada bu ayarları özelleştirebilir ve akıcı bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz. Dolayısıyla bu özel grafiklerin oyun içerisinde yer aldığını söyleyebilir ve FC tarafından gerçekten de güzel gelişmelerin olduğundan bahsedebiliriz.
Bunun dışında yukarıda da bahsettiğimiz gibi oyunda sanal gerçeklik desteği bulunuyor. Ancak bu sanal gerçeklik konsol tarafında yer almıyor  sadece PC tarafında bizlere aktarılıyor. Dolayısıyla PC tarafında bu sanal gerçeklik başlığıyla beraber kendi özelleştirmenizi yapabilir ve aynı zamanda kendi yarış deneyiminize adım atabilirsiniz. Elbette sanal başlıklarla beraber yarışlara atılmak çok farklı bir deneyimi bizlere aktarıyor ve bu deneyimle beraber de kendi sürüşünüze özelleştirebiliyorsunuz. Sanal başlıklar ile siz de bildiğiniz gibi gerçek bir yarış deneyimine ve gerçek bir oyun deneyimine atılabiliyor ve bizlere yeni bir deneyim sunmayı hedefliyor ve bu desteklerle beraber oyundan çok farklı bir hissiyat alabiliyorsunuz. Dolayısıyla yarış oyunlarında sanal başlıklarla oynamak elbette güzel bir deneyim.
 
Geniş ekran desteği bulunuyor 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 5 9VNTGiKh 
Bunun haricinde yine geniş ekran desteğiyle beraber oyunda yerinizi alabiliyorsunuz ve bu destekle beraber de aynı zamanda 3 ekran desteği bulunuyor. Bu ekran destekleriyle beraber kendi deneyiminizi özelleştirebiliyor aynı zamanda geniş ekranlarda daha gerçekçi bir yarış deneyimi elde edebiliyorsunuz. Çeşitli teknoloji destekleriyle beraber karşımıza çıkmayı hedefleyen yapım gerçekten de üst düzey bir yapıyı bize rahat bırakmak istiyor.
Geniş ekran desteğinin dışında oyun içerisinde Livery editor adlı bir mod bulunuyor. Bu mod sayesinde oyunda kendi aracınıza istediğiniz boyamaları yapabiliyor ve kendi damganızı kurabilecek bir yapı oyunculara sunuluyor. Yani oyun içerisinde çıkartmaları yapıştırabiliyor ve aynı zamanda kendi boyamalarınızı araçlarınıza dahil edebiliyor ve bunlarla beraber de kendi tasarımımızı oyuna aktarabiliyorsunuz. Elbette bu tarz özelleştirmeler ve kişiselleştirmeler oyuncu tarafında oldukça önem arz ediyor. Bununla beraber de diğer oyunculardan ve yarışçılardan farklı olabiliyor ve kendi aracımızı bu kapsamda tasarlayabiliyor ve gözünüze nasıl güzel geliyorsa o şekilde bu boyamaları ve çıkartmaları yapıştırabiliyorsunuz. Bu tarz özelleştirmelerle beraber oyunda gerçekten de uzunca vakitler geçirebiliyor ve farklı noktalarda yeni yeni boyamalarla ve özelleştirmelerle beraber karşılaşabiliyorsunuz. Öncelikle sınırlı bir özelleştirme seçeneği ile beraber karşımıza çıkan yapımda hem yarışlara katılabiliyor hem de etkinliklerle beraber de bu özelleştirme seçenekleri genişletebiliyorsunuz. Dolayısıyla oyun içerisinde kilidini açabileceğiniz yeni özelleştirmeler de bizleri bekliyor diyebiliriz.
 
Fotoğraf moduyla önemli anları yakalayabiliyorsunuz 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 6 pYa2yMCF 
Oyunda aynı zamanda bu özelleştirmelerin dışında önemli anları yakalayabileceğiniz bir mekanik bulunuyor. Fotoğraf modu adıyla beraber karşımıza çıkacak olan bu mod oyun içerisindeki görselleri kaydetmenize olanak tanıyor ve aynı zamanda ilgi çekici ekran görüntülerini de arkadaşlarınızı sunmanızı sağlayabiliyor. Oyunda istediğiniz şekilde fotoğraf modunu açabiliyor, bu görselleri dilediğiniz gibi cihazınıza kaydedebiliyor ve aynı zamanda bunları hem sisteminize kaydedebiliyor hem de arkadaşınızla beraber paylaşabiliyorsunuz. Kaydedip dışarı aktarabileceğiniz bir yapıyı bünyesinde barındıran bu fotoğraf modu ile beraber becerilerinizi sergileyebiliyorsunuz ve aynı zamanda bu becerileriniz sergilediğiniz kısımda arkadaşlarınızla beraber bir paylaşım içerisine girebiliyorsunuz. Bu geliştirmelerle beraber elbette oyun içerisinde gerçekten de uzunca vakitler geçirebiliyor ve bu geliştirmeler ilerleyen süreçte daha da artış gösterebiliyor. Diğer taraftan yukarıda da bahsettiğimiz gibi aynı zamanda kendi aracınızı özelleştirebiliyor ve bu aracınıza da diğer arkadaşlarınızla beraber paylaşabiliyorsunuz. Fotoğraf modu içerisinde hem yarış içerisindeki önemli anları kaydedebiliyor hem de diğer taraftan kendi aracınızı orada sergileyebiliyorsunuz. Dolayısıyla bu fotoğraf moduna dilediğiniz gibi kullanabilir ve önemli anları yakalayabilirsiniz.
Kısaca toparlamak gerekirsek EA Sports WRC bizlere üst düzey bir yarış deneyimini sunmak istiyor. Bu üst düzey yarış deneyimiyle beraber hem yeni yarışlara adım atabiliyor hem de yan etkinliklerle beraber kendi ismimizi yukarılara doğru taşımaya çalışabiliyoruz. Bunun dışında oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi çeşitli teknoloji destekleri bulunuyor. Hem DLSS ise hem de FSR destekleri ile beraber üst düzey bir yarış deneyimi elde etmeye çalışıyor ve bu desteklerin oyun içerisinde olması gerçekten de önem arz ediyor.
 
Çevrimiçi etkinlikler bulunuyor 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 7 
 
Bunun dışında yine oyunda çapraz oyun desteği bulunuyor ve çok  oyunculu etkinliklerle beraber de oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Aynı zamanda çok oyunculu olarak şampiyonalarda diğer platformlardaki oyunculara karşı mücadele edebiliyor ve bu da oyundaki deneyimi arttıran ve geliştiren unsurlar arasında yer alıyor. Oyunu hem tek oyuncuda hem de çok oyunculu bir şekilde oynayabiliyor ve bu çok oyunculu şekilde oynama kısmına etkinlikler içerisinde geçerli olabiliyor ve oyunda yer aldığınız süre boyunca skor tablolarında kendi isminizi görebiliyorsunuz. Bunun dışında yine çok oyunculu mod içerisinde çevrimiçi olarak diğer oyunculara karşı mücadele edebiliyor ve yarışabiliyor. Diğer taraftan ise çapraz destekle beraber de diğer oyuncularla beraber kapışabiliyorsunuz. Dolayısıyla oyunda hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir şekilde yer alabiliyor ve kendi yarışlarınızı burada deneyimleyebiliyorsunuz. Bunun dışında yine çok oyunculu kısımda elbette en iyi zamanlamayı yapmanız gerekiyor ve yarışlardan galip ayrılmanızda şart diyebiliriz.
 
Steam sayfası 
 
ea sports wrc onumuzdeki ay geliyor iste tum ayrintilar 8 vBhbeJdc 
Beklenen oyunlar arasında yer alan ve Codemasters ekibi tarafından geliştirilen yarış oyunu PlayStation 5, Xbox Series ve PC platformuna çıkış yapmaya hazırlanıyor. PC platformuna Steam, Epic Games ve EA App üzerinden geliyor ve bu platformlardan oyunu satın alabiliyorsunuz. Bunun dışında oyunun şu anda ön siparişleri açık durumda ve dilerseniz ön siparişleri şu andan itibaren verebilir ve Steam üzerinde oyun fiyatı ise 849 Türk lirasından karşımıza çıkıyor.
 
EA Sports WRC, 3 Kasım tarihini biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor ve bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız ve Electronic Arts bünyesindeki ilk WRC deneyimini adım atmak istiyorsanız bu oyunu bir göz atabilir bir şans verebilirsiniz. Gerçekten de oyun bizlere hem yeni nesil desteklerle beraber hem de yeni yarış içerikleriyle beraber üst düzey bir yarış deneyiniz sunmak istiyor. Bakalım oyun bizlere nasıl bir deneyim sunacak çıkış yaptığı zaman hep birlikte göreceğiz. Bu oyun hem serinin hayranlarına hem de yeni oyunculara hitap etmek istiyor diyebiliriz.
 
Oynanış videosu
 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün