Oyun

Cyberpunk 2077 Phantom Liberty’de Ölen Sanatçı için Yapay Zeka Kullanıldı

 
Cyberpunk 2077’nin yayıncısı ve geliştiricisi CD Projekt, ölen bir aktörün sesini yeniden oluşturmak için yapay zeka teknolojisine yöneldi. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere CD Projekt yapay zekayı popüler Polonyalı seslendirme sanatçısı Milogost Reczek’e yeni ses hatları eklemek için kullandı.
 
Seslendirme sanatçısı önceki yıllarda hayatını kaybetmişti
 
cyberpunk 2077 phantom libertyde olen sanatci icin yapay zeka kullanildi 0 O6mvSlXJ 
 
Reczek, Cyberpunk 2077’de Viktor Vektor karakterinin Lehçe seslendirmesini yapmış ancak daha sonra 2021’de hayatını kaybetmişti. Bu nedenle CD Projekt, karakteri oyunun Phantom Liberty genişleme paketinde nasıl kullanacağını bulmaya çalıştı ve çözümü yapay zeka teknolojisinde buldu. Bu teknolojiyle beraber sanatçının sesi tümüyle analiz edildi ve yeni replikler eklendi.
 
Yapay zekayı kullanmadan önce ekip bu sanatçının yerine başka bir seslendirme sanatçısını getirmeyi düşündü. Bu kapsamda karakterin tüm seslendirmesi tekrardan elden geçirilecekti. Ancak CD Projekt yerelleştirme yönetmeni Mikolaj Szwed bu durumdan hoşlanmadı ve bunun olmaması gerektiğini vurguladı. Durum böyle olunca başka bir alternatif arandı ve yapay zeka devreye girdi.
 
CD Projekt bu teknolojiyi kullanmadan etmeden önce Reczek’in ailesinden izin aldığını da bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün