Otomobil

En çevreci araba muhakkak oldu! (Elektrikli değil)

Elektrikli arabalar, çevreci oldukları kanısıyla kesimi baştan aşağı değiştirdi. Amerikan Güç Verimli İktisat Konseyi’ne (ACEEE) tarafından yapılan bir araştırma ise Toyota’nın hibrit motora sahip aracının en çevreci otomobil olduğunu tez ediyor.

En çevreci araba Toyota Prius Prime

Toyota Prius Prime, GreenerCars sıralamasında 2024 yılının en çevreci arabası seçildi. Plug-in hibrit motora sahip olan Prius Prime; 100 üzerinden 71 yeşil puanla üçüncü sefer birinci sırada yer almayı başardı. Birinci 10’da Tesla olmaması ise dikkat çekti.

en cevreci araba muhakkak oldu elektrikli degil 0 2snZVuvC

GreenerCars sıralaması araçları; yakıt ve üretim maliyetleri, egzoz emisyonları ve hava kirliliği tesirleri üzere faktörlere nazaran kıymetlendiriyor. Sıralamaları yayınlayan Amerikan Güç Verimli İktisat Konseyi’ne nazaran Prius Prime, hafif tasarımı ve benzinli-elektrikli güç aktarma organıyla öne çıkıyor.

İkinci sırada ise 67 puanla Lexus RZ 300e yer aldı. Küçük Cooper SE KONUT tıpkı puanla üçüncü sırayı aldı, lakin öngörülen yıllık yakıt maliyeti 747 dolarla daha yüksekti. Birinci beş araç ortasında Nissan Leaf MESKEN ve Toyota bZ4X MESKEN bulunuyor.

Sıra Model Motor Yeşil Skoru
1 Toyota Prius Prime SE PHEV 71
2 Lexus RZ 300e Elektrikli 67
3 Mini Cooper SE Elektrikli 67
4 Nissan Leaf Elektrikli 66
5 Toyota bZ4X Elektrikli 66
6 Toyota RAV4 Prime PHEV 64
7 Hyundai Elantra Blue Hibrit 64
8 Hyundai Kona Electric Elektrikli 63
9 Toyota Camry LE Hibrit 63
10 Kia EV6 Elektrikli 63

ACEEE, araç yükünün da değerli bir rol oynadığını belirtiyor. Daha büyük batarya paketlerine sahip elektrikli araçların daha az emisyon üretebileceği söylendi. Lakin hammadde ve üretim maliyetleri nedeniyle genel olarak daha az çevreci oldukları belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün