Haberler

Yeşilay’a Nazaran Esporlar Teknoloji Bağımlılığını Tetikliyormuş

Yeşilay’ın dün akşam resmi Twitter hesabından yaptığı kurumsal paylaşım hepimizi şaşırttı. Yeşilay, esporun teknoloji bağımlılığını tetiklediğini, kumar bağımlılığına giden bir yol olduğunu söyleyerek gençleri (ve ailelerini) espora karşı uyarmayı kendine görev edinmiş.

Yeşilay’ın konu hakkındaki düşüncesi iki tweet halinde paylaşılmış ve aynen şu sözler kullanılmış:

“Dijital oyunların spor olarak isimlendirilmesi zararlarının göz ardı edilmesine neden oluyor. Oysa bu oyunlar teknoloji bağımlılığını tetikliyor, kumar bağımlılığına giden yolu kolaylaştırıyor.”

“Çok uzun saatler bilgisayar başında kalınması sonucu obezite ve kas iskelet sistem bozuklukları riskini artırıyor. Akademik başarısızlıklara sebep oluyor. Dijitali değil, yaşamayı hayatınızın merkezine alın. Teknoloji bağımlılığının karşısında durun.”

Bu paylaşıma başta Türkiye’deki espor takımları ve oyuncuları, içerik üreticileri, oyun dünyasının tanınan isimleri ve oyuncular tepki gösterdi elbette ama Yeşilay’ın bu tek yanlı düşüncesinden geri adım atacağını sanmıyorum kendi adıma. Paylaştıkları görsel içinse yorum bile yapmak istemiyorum.

Türkiye E-Spor Federasyonu da bu paylaşıma karşı yayınladığı mesajda “Olimpiyatlara kabul edilme safhasına gelmiş, dünyanın her yerinde federasyonlaşmış ve spor olarak kabul edilmiş espor ile ilgili Yeşilay’ın yaptığı yorumlara katılmıyoruz. Arzu ederlerse esporun neden spor olduğunu anlatmak, kişisel gelişime ve gençlerimize katkıları hakkında bilgilendirmek ve bu sayede konuyla ilgili daha sağlıklı bir görüş kazanmalarına yardımcı olmak isteriz.” dendi.

Tamam, oyun bağımlılığını konu alabilirsiniz, gençleri buna karşı uyarabilirsiniz. Ama sapla samanı karıştırıp bambaşka bir alan olan Esporu bu mesajın temeline oturtunca, aslında konuya ne kadar uzak olduğunuzu göstermiş oluyorsunuz ve bunun adı da olsa olsa kurumsal cahillik olur. Hele bir de espor ile kumarı ilişkilendirmeye ne demeli bilmiyorum 🙂 Sizlerin de bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum, acaba aranızda Yeşilay’la hemfikir olan var mıdır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün