Haberler

Rocksteady, Şirket İçi Taciz Olaylarına Kayıtsız Kalmakla Suçlanıyor

Geçtiğimiz günlerde ünlü stüdyo, yayıncı ve yapımcılar hakkında ortaya çıkan cinsel istismar suçlamaları, Arkham serisini geliştiren Rocksteady’yi de vurmuş vaziyette.

The Guardian’ın ortaya çıkardığı üzere, 2018’in Kasım ayında, yani 2 sene kadar önce şirketin o dönemki 16 kadın çalışanından 10 tanesinin imzasını taşıyan bir şikâyet mektubu şirketin yöneticilerine iletilmiş. Mektupta kadınları aşağılayıcı sözler kullanmaya ve transseksüel topluluğa yönelik hakaretlerde bulunmaya ek olarak, “istenmeyen askıntılıklarda bulunmak, dikizlemek ve uygunsuz sözler söylemek suretiyle” tacizde bulunulduğu yönünde şikâyetler dile getirilmiş.

İddiaya göre yönetimin bu konuya müdahale etmek adına yaptığı tek şey, tek seferlik bir eğitim semineri düzenlemek olmuş. Bunun ötesinde suya sabuna dokunulmayınca da birden fazla çalışan şirketten ayrılmışlar. Mektubun altında imzası olan ve kimliğini açıklamak istemeyen bir çalışanın konuyla alakalı yaptığı açıklama şu şekilde:

“Kulağıma elle tacizden üst mevkiden erkek çalışanların karıştığı mevzuları kadar pek çok şey geldi. Bunların sonucuna tek gördüğümüz şirket çapında verilen, bir saatlik bir seminer oldu. Seminere katılan herkesten bunu onaylayan bir beyanın altına imza atmaları istendi. Alınan bir önlemden ziyade kendilerini sağlamak almak adına yapılmış bir şey gibi hissettirdi.”

Aynı çalışanın söylediğine göre çalışanların yönetime yolladığı şikâyet mektubu şirketin gizliliğe verdiği önem kapsamında gizli tutulmuş ve çalışanların herhangi biri de ismi çalıştıkları yeni oyundan, Suicide Squad’dan çıkarılması korkusuyla bu mevzuyu dile getirmeye yeltenenemiş.

The Guardian’ın konuyla alakalı Rocksteady ile iletişime geçmesinin ardından stüdyo bu konuda aldığı şikâyetleri doğrulamış. Rocksteady sözcüsünün konuyla alakalı yaptığı açıklama ise şöyle:

“2018 yılında kadın çalışanlarımızdan o dönemki sıkıntılarına ilişkin bir mektup aldık ve derhal bize iletilen problemlerin çözülmesi doğrultusunda şirket çapında eyleme geçtik. Takribi iki sene içerisinde çalışanlarımızı dinledik, onlardan öğrendik ve ekibimizdeki herkesin aradığı desteği almasını garanti altına aldık. 2020 yılında da herkesi kucaklayan kültürümüzü geliştirme tutkumuzu ve bütün çalışanlarımızın arkasında durmaktaki kararlılığımızı koruyoruz.”

Yine The Guardian’ın durumu sorgulamasının ardından Rocksteady bünyesinde genel bir toplantı yapılıp 2 yıl önceki mektup ilk defa çalışanlar ile tartışılmış ve bu konuda daha sıkı önlemler alınacağı sözü verilmiş.

The Guardian’a konuşan anonim eski Rocksteady çalışanı bu açıklamaları şimdi yapmasının sebebi olarak yakın zamanda Ubisoft’u vuran cinsel istismar skandalını gösteriyor ve “ne kadar büyük bir şirket olursanız olun, ne kadar çok kültürlü geçinirseniz geçinin, kafanızı kuma gömerseniz bir gün ihmalkârlığınızı ortaya çıkaracaklarını” düşündüğünü belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün