Haberler

Obsidian’ın Yeni RYO’su Avowed’dan Birinci Ayrıntılar

Obsidian Entertainment dün geceki Xbox Games Showcase sunumunda tam üç oyunla birden boy göstererek Microsoft için ne kadar önemli bir satın alım olduğunu bir kez daha kanıtladı. Evet, oyunlardan biri uzun zamandır bildiğimiz Grounded'dı ve ama yine de bu, aynı anda üç oyun geliştirmekte oldukları gerçeğini değiştirmiyor 🙂

Elbette hepimiz Obsidian'dan büyük bir RYO bekliyorduk ve düşündüğümüz gibi de oldu. Aslında Obsidian bu yeni oyunun Pillars of Eternity vs gibi alıştığımız izometrik yapıdaki RYO'lardan olmayacağını ipuçlarını vermişti. AAA ölçekteki bu yeni rol yapma oyununun ismi Avowed olarak açıklandı ve Avowed aynı Skyrim ve benzerleri gibi birinci şahıs açıdan oynanan bir oyun olacak.

Xbox Game Studios başkanı Matt Booty, Avowed'un fantastik Eora dünyasında geçecek olan bir birinci şahıs RYO olduğunu söyledi. Obsidian Xbox Game Studios'a katıldığında yapmak istedikleri epik oyunun bu olduğunu söylemişler, yani bunun uzun zamandır üzerinde düşünülen ve çalışılan bir iş olduğunu söylemek mümkün.

Eora, Pillars of Eternity oyunlarının geçtiği dünya. İçerisinde çok sayıda kıta ve ada bulunuyor, Pillars of Eternity'de gördüklerimiz ise bunun çok küçük bir kısmı. Bu dünyada coğrafi özellikler dışında da ilginç olaylar dönüyor ki PoE oynayanlar bunu zaten biliyordur. The Wheel isminde bir doğal fenomen vardı; yeniden doğuş döngüsünden sorumlu bu fenomen ruhların bir yaşamdan diğerine geçmesine neden oluyor ve tanrıların planlarından biri. Binlerce yıl devam eden bu olay, Engwithan ve Huana'ların devasa bir metafizik makine inşa ederek bu işlemi kontrol altına almasına kadar uzanıyor. Zaten ondan sonra da işin içine yeniden doğuş ve ışık tanrısı Eothas giriyor, daha fazla bilgi spoiler olabilir 🙂

Avowed böylesine detaylı bir dünyada geçeceği için The Wheel ve beraberinde gerçekleşen olayları da oyunda görme ihtimalimiz çok yüksek. Ayrıca Eora'nın Pillars of Eternity serisinde gitmediğimiz bölgelerini de büyük ihtimalle bu oyun sayesinde gezebileceğiz.

Pillars of Eternity'nin proje yönetmeni ve baş tasarımcısı, Pillars of Eternity II: Deadfire'ın oyun yönetmeni Josh Sawyer, bu projede aktif olarak rol almadığını açıkladı. “Stüdyonun tasarım yönetmeniyim, bu yüzden sadece tavsiyelerde bulunuyorum, başka bir rolüm yok” demiş Sawyer. Bu da akıllara acaba Obsidian içerisinde Josh Sawyer'ın başında olduğu başka bir proje daha mı var sorusunu getiriyor.

Avowed'un PS4 veya PS5 için çıkmasının planlanmadığını da söylemek lazım, çünkü Obsidian artık Xbox ekosistemi için oyun geliştiren bir birinci parti Xbox stüdyosu.

Bakalım Avowed için kaç sene beklememiz gerekecek?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün