Haberler

Konsolları Da Etkileyen Ek İthalat Vergisi Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı!

17 Nisan günü yayınlanan kararla getirilen ve 1 Ekim tarihine kadar geçerli olduğu söylenen ek ithalat vergisi, bir çok farklı gruptaki ürünlerin vergilerini oldukça yükseltmişti ve bunlar arasında oyun konsolları da vardı. Oyun konsollarının %20 olan ek vergisi, bu kararla %50’ye çıkmıştı.

Yeni nesil konsolların Kasım ayında çıkacağının açıklanmasıyla birlikte Türkiye’deki fiyatların nasıl belirleneceği merak konusu olmuştu çünkü 1 Ekim’de bu vergilerin eski haline düşmesini bekliyorduk, dolayısıyla şimdiden belirlenecek olan ön sipariş fiyatları konsollar çıkana kadar değişebilecekti. Ama artık böyle bir sorunumuz kalmadı, çünkü Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan 2955 sayılı kararla bu ek vergiler yıl sonuna kadar uzatıldı.

Kısacası Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodu 9504.50 olan video oyun konsolları için 18 Nisan’da uygulanmaya başlayan %50 gümrük vergisi, Ekim ayında %20’ye inmeyecek. Ha 1 Ocak 2021’de %20’ye inecek diye düşünüyorsanız da o kadar iyimser olmayın derim 🙂

Bu kararla birlikte artık Xbox Series X, Xbox Series S ve PlayStation 5’in ülkemizdeki fiyatları da bir kesinlik kazanır.

Microsoft daha önce Xbox Series S için 4.599 TL, Xbox Series X içinse 7.499 TL ön sipariş bedeli belirlemiş, ama sonrasında bu fiyatları sitesinden kaldırmıştı. Yakında o fiyatlar %20 ile mi, %50 ile mi hesaplanmıştı anlarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün