Haberler

Günün İndirim Tavsiyesi – Sanitarium

1998 yılı oyunlar açısından çok bereketli bir yıldı ve o yıl çıkan birçok oyun hafızalarımıza kazındı. Bunlardan birkaç tanesini sıralayayım, genç arkadaşlarımız da fikir edinmiş olsunlar: Baldur’s Gate, Fallout 2, Half-Life, StarCraft, Age of Empires, Dune 2000, Resident Evil 2, Metal Gear Solid, Unreal, Commandos, Tom Clancy’s Rainbow Six, Thief, Gran Turismo, NFS 3: Hot Pursuit, Test Drive 5, Grim Fandango, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Oddworld: Abe’s Exoddus, Crash Bandicoot, Spyro, MediEvil, Heart of Darkness… İşte böyle güzel oyunlarla dolu bir yıl olunca ne oynayacağımızı şaşırmıştık. Nasıl denk geldi, nasıl fırsat bulduysam bunca oyunun arasında bir de Sanitarium’la kesişmişti yolumuz. O günkü düşüncelerim bugün de aynı şekilde devam ediyor: İyi ki oynamışım…

Sanitarium 01


Bir trafik kazası sonrasında gözlerini bilmediği bir yerde açan kahramanımız, ne ismini hatırlamaktadır ne de oraya nasıl geldiğini. Etrafındaki akıl hastaları kim? Karakterimizi neden böyle bir akıl hastanesine yatırma gereği duymuşlar? Zihnimizde canlanacak pek çok sorunun başlangıcı oluyor bunlar. O kuleden kaçıp kasabayı gezmeye, çocuklarla (-ki bu hikâyenin en önemli parçalarından birisi, belki de en önemlisi çocuklar) bir araya gelip hikayeyi parça parça öğrenmeye başladıkça bir kısım sorularınıza cevap bulurken belki cevapladıklarınızdan daha fazlasının zihninizde yankılandığına şahitlik ediyorsunuz. “Bu çocukların aileleri nerede? Bu kasaba sakinlerine ne olmuş? ‘Mother’ nedir, kimdir, neyin peşindedir?” derken akıp geçen saatler boyunca geriliyor, sinirleniyor, bunalıyor, yeri geldiğinde rahatlayıp derin bir oh çekiyorsunuz.

Sanitarium, psikolojik yönü çok kuvvetli, etkileyici bir hikâye ve gayet güzel bulmacalarla donanmış, tam anlamıyla klasikleşen bir macera oyunuydu benim için. Pek çok sahnesi hafızama kazınmışken, beni şaşırtması çok da mümkün görünmemesine rağmen yine büyük bir zevkle oynayabiliyorum ve böylece ne kadar başarılı bir oyun olduğu benim adıma bir kez daha teyit edilmiş oluyor.

Siz de bugüne kadar Sanitarium ile tanışmadıysanız, Steam yaz indirimleri fırsatını değerlendirip bir şans verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün